Corvina Veronese

Corvina Veronese is cultivated in the Italian provinces of Verona and Brescia and is a substantial part of the Bardolino, Ripasso, Valpolicella and Amarone.

Ripasso Valpolicella DOC 2019
Red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Ottella, allergenes: contains sulphites
20,50 EUR
27,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Ripasso Valpolicella DOC 2016
Red quality wine DOC from Italy, dry, 14% Vol, producer: Ottella, allergenes: contains sulphites
21,90 EUR
29,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Tornidora Ripasso Valpolicella Classico Superiore DOC 2021 Corte Alta 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 14% Vol, producer: Corte Alta, allergenes: contains sulphites
14,20 EUR
18,93 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Valpolicella Classico DOC 2022 Tenuta Santa Maria Valverde 0,75L
15,90 EUR
21,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Valpolicella Classico Superiore DOC 2017 Tenuta Santa Maria Valverde 0,75L
Red quality wine from DOC Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Tenuta Santa Maria, allergenes: contains sulphites
21,90 EUR
29,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
21 to 25 (from a total of 25)