Merlot

Merlot makes for fruity and full bodied wine. It is also found in Cuvée in small amounts.

Ad Astra IGT Toscana 2020 Nittardi 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
16,90 EUR
22,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Ad Astra DOC Maremma 2022  Nittardi 0,75L
TOP
Red quality wine from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
16,90 EUR
22,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Amare 2012 Lehner
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Lehner, allergenes: contains sulphites
11,90 EUR
15,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Angheli Sicilia DOC 2018 Donnafugata 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 14% Vol, producer: Donnafugata, allergenes: contains sulphites
 
17,90 EUR
23,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Baffonero 2016 DOC Maremma Toscana Rocca di Frassinello 0,75L
-8%
Red quality wine DOC from Italy, dry, 15% Vol, producer: Rocca di Frassinello, allergenes: contains sulphites
RRP 239,00 EUR
Only 219,00 EUR
292,00 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Baffonero 2019 DOC Maremma Toscana Rocca di Frassinello 0,75L
-8%
Red quality wine DOC from Italy, dry, 15% Vol, producer: Rocca di Frassinello, allergenes: contains sulphites
RRP 229,00 EUR
Only 209,00 EUR
278,67 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Baffonero 2020 DOC Maremma Toscana Rocca di Frassinello 0,75L
TOP
-16%
Red quality wine DOC from Italy, dry, 15% Vol, producer: Rocca di Frassinello, allergenes: contains sulphites
RRP 239,00 EUR
Only 199,00 EUR
265,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Basilica del Pruneto Merlot 2015 Toscana IGT Cafaggio 0,75L
Red quality wine IGT from Italy, dry, 14% Vol, producer: Cafaggio, allergenes: contains sulphites
 
49,90 EUR
66,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Bela Rex 2017 Gesellmann 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 14,5% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
46,90 EUR
62,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Bela Rex 2017 Gesellmann 1,5L Magnum
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 14,5% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
93,90 EUR
62,60 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Bela Rex 2021 Gesellmann 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 14,5% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
44,90 EUR
59,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Bela Rex 2022 Gesellmann 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 14,5% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
44,90 EUR
59,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Borgonero Toscana IGT 2021 Caparzo Borgo Scopeto 0,75L
TOP
12,90 EUR
17,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Borgonero Toscana IGT 2022 Caparzo Borgo Scopeto 0,75L
12,90 EUR
17,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Cabernet Merlot 2015 Lunzer 0,75L
18,90 EUR
25,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Banfi, allergenes: contains sulphites
 
7,50 EUR
10,00 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico Riserva 2010 Nittardi 5L
329,90 EUR
65,98 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico Riserva 2012 Nittardi 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 13,7% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
45,90 EUR
61,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico Riserva 2013 Nittardi 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
41,90 EUR
55,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico Riserva 2013 Nittardi 3L Doppel-Magnum
Red quality wine from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
189,90 EUR
63,30 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
1 to 20 (from a total of 67)