Merlot

Merlot makes for fruity and full bodied wine. It is also found in Cuvée in small amounts.

Chianti Classico Riserva 2013 Nittardi 5L
329,90 EUR
65,98 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico Riserva 2015 Nittardi 1,5L Magnum
92,90 EUR
61,93 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico Riserva 2016 Nittardi 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 14% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
42,90 EUR
57,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Cum Laude Sant Antimo DOC 2021 Banfi 0,75L
-13%
Red quality wine from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Banfi, allergenes: contains sulphites
 
RRP 17,90 EUR
Only 15,50 EUR
20,67 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Cuvée de Merin 2015 Neumeister 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Winery Neumeister, allergenes: contains sulphites
25,90 EUR
34,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Cuvée de Merin 2015 Neumeister 1,5L Magnum
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Winery Neumeister, allergenes: contains sulphites
52,90 EUR
35,27 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Cuvée de Merin 2017 Neumeister 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Winery Neumeister, allergenes: contains sulphites
25,90 EUR
34,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Cuvée de Merin 2017 Neumeister 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Winery Neumeister, allergenes: contains sulphites
52,90 EUR
35,27 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Cuvée de Merin 2019 Neumeister 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Winery Neumeister, allergenes: contains sulphites
25,90 EUR
34,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Eruption rot 2013 Frauwallner 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Frauwallner, allergenes: contains sulphites
21,90 EUR
29,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Excelsus Toscana IGT 2018 Banfi 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 15% Vol, prdocuer: Banfi, allergenes: contains sulphites
 
42,90 EUR
57,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grattamacco Bolgheri Rosso DOC 2022 0,75L
red quality wine DOC from Italy, dry, 14% Vol, producer: Grattamacco, allergenes: contains sulphites
24,90 EUR
33,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grattamacco Bolgheri Rosso Superiore DOC 2020 Grattamacco 0,75L
TOP
-5%
red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Grattamacco, allergenes: contains sulphites
RRP 89,90 EUR
Only 85,00 EUR
113,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grattamacco Bolgheri Rosso Superiore DOC 2021 Grattamacco 0,75L
red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Grattamacco, allergenes: contains sulphites
99,90 EUR
133,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grattamacco Bolgheri Rosso Superiore DOC 2022 Grattamacco 0,75L
red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Grattamacco, allergenes: contains sulphites
99,90 EUR
133,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Heimspiel Blauer Zweigelt Merlot Ried Buch 2018 Frauwallner 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Frauwallner, allergenes: contains sulphites
23,90 EUR
31,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Il Rosso dellAbazia 2019Serafini & Vidotto 0,75L
Red quality wine form Italy, dry, 13% Vol, producer: Serafini & Vidotto, allergenes: contains sulphites
39,90 EUR
53,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Il Rosso dellAbazia 2020 Serafini & Vidotto 0,75L
Red quality wine form Italy, dry, 13% Vol, producer: Serafini & Vidotto, allergenes: contains sulphites
39,90 EUR
53,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Lagrein Merlot Riserva Mauritius Alto Adige DOC 2020 Kellerei Bozen 0,75L
Red quality wine from Italy, fruity and dry, 14% Vol., producer: Winery Kellerei Bozen, allergenes: contains sulphites
 
35,90 EUR
47,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Lagrein Merlot Riserva Mauritius Alto Adige DOC 2021 Kellerei Bozen 0,75L
TOP
Red quality wine from Italy, fruity and dry, 14% Vol., producer: Winery Kellerei Bozen, allergenes: contains sulphites
 
35,90 EUR
47,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
21 to 40 (from a total of 67)