Nebbiolo

Barbaresco DOCG 2018 Abbona Marziano 0,75L
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 14,86% Vol, producer: Abbona Marziano, allergenes: contains sulphites
 
35,90 EUR
47,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Barbaresco DOCG Marcarini 2021 Abbona Marziano 0,75L
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 14,86% Vol, producer: Abbona Marziano, allergenes: contains sulphites
 
41,90 EUR
55,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Barolo DOCG 2021 Abbona Marziano 0,75L
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 15% Vol, producer: Abbona Marziano, allergenes: contains sulphites
 
34,90 EUR
46,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Barolo DOCG Cerretto 2022 Alario Claudio 0,75L
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Alario Claudio, allergenes: contains sulphites
 
54,90 EUR
73,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Barolo Cerviano Merli 2016 Abbona Marziano 0,75L
TOP
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 15% Vol, producer: Abbona Marziano, allergenes: contains sulphites
 
54,90 EUR
73,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Barolo Pressenda 2015 Abbona Marziano 0,75L
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Abbona Marziano, allergenes: contains sulphites
 
46,90 EUR
62,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Barolo Pressenda 2016 Abbona Marziano 0,75L
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Abbona Marziano, allergenes: contains sulphites
 
49,90 EUR
66,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Barolo Pressenda 2021 Abbona Marziano 0,75L
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Abbona Marziano, allergenes: contains sulphites
 
49,90 EUR
66,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Barolo Ravera 2015 Abbona Marziano 0,75L
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Abbona Marziano, allergenes: contains sulphites
 
44,90 EUR
59,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Barolo Ravera 2021 Abbona Marziano 0,75L
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 15% Vol, producer: Abbona Marziano, allergenes: contains sulphites
 
49,90 EUR
66,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Barolo DOCG Riva Rocca 2019 Alario Claudio 0,75L
-10%
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Alario Claudio, allergenes: contains sulphites
 
RRP 47,90 EUR
Only 42,90 EUR
57,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Barolo DOCG Riva Rocca 2019 Alario Claudio 1,5L
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Alario Claudio, allergenes: contains sulphites
 
96,90 EUR
64,60 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Barolo DOCG Riva Rocca 2020 Alario Claudio 0,75L
-6%
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Alario Claudio, allergenes: contains sulphites
 
RRP 45,90 EUR
Only 42,90 EUR
57,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Barolo DOCG Riva Rocca 2021 Alario Claudio 0,75L
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Alario Claudio, allergenes: contains sulphites
 
45,90 EUR
61,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Barolo DOCG Riva Rocca 2022 Alario Claudio 0,75L
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Alario Claudio, allergenes: contains sulphites
 
45,90 EUR
61,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Barolo DOCG Sorano 2017 Alario Claudio 0,75L
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Alario Claudio, allergenes: contains sulphites
 
45,90 EUR
61,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Barolo DOCG Sorano 2019 Alario Claudio 0,75L
TOP
-9%
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Alario Claudio, allergenes: contains sulphites
 
RRP 51,90 EUR
Only 46,90 EUR
62,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Barolo DOCG Sorano 2019 Alario Claudio 0,75L
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Alario Claudio, allergenes: contains sulphites
 
105,90 EUR
70,60 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Barolo DOCG Sorano 2020 Alario Claudio 0,75L
-8%
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Alario Claudio, allergenes: contains sulphites
 
RRP 49,90 EUR
Only 45,90 EUR
61,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Barolo DOCG Sorano 2020 Alario Claudio 0,75L
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Alario Claudio, allergenes: contains sulphites
 
99,90 EUR
66,60 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
1 to 20 (from a total of 28)
Nebbiolo is on of the richest in tannin grapes and need a lot of time to mature. Nebbiolo is a perfect accompaniment to strong dishes with meat. Famous Nebbiolos are the Barolo DOCG and the Barbaresco DOCG.