Ad Astra DOC Maremma 2022  Nittardi 0,75L
Ad Astra IGT Toscana 2022 Nittardi 0,75L
TOP

Ad Astra IGT Toscana 2022 Nittardi 0,75L

Product No.:
207052
ca. 2-4 Days ca. 2-4 Days (abroad may vary)
Quality:
Quality wine DOC
Volume (Liter):
0.75
Taste:
dry
Grape:
Sangiovese, Cabernet Sauvignon , Merlot, Syrah, Cabernet Franc
Vintage:
2022
Land of Origin:
Italy
Region:
Tuscany
Producer:
Nittardi
Adress:
Loc. Nittardi, 76 I-63011 Castellina in Chianti
Alcohol (% Vol.):
14.5
Acid (g/l):
5.6
Allergen:
contains sulphites
16,90 EUR
22,53 EUR per liter

incl. 19% tax excl. Shipping costs

Customers who bought this product bought also the following products:

Chianti Classico Riserva 2012 Nittardi 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 13,7% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
45,90 EUR
61,20 EUR per liter
Chianti Classico Riserva 2016 Nittardi 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 14% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
42,90 EUR
57,20 EUR per liter
Ad Astra IGT Toscana 2020 Nittardi 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
16,90 EUR
22,53 EUR per liter
Belcanto Chianti Classico DOCG 2019 Nittardi 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
16,50 EUR
22,00 EUR per liter