Nebbiolo

Barolo DOCG Sorano 2021 Alario Claudio 0,75L
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Alario Claudio, allergenes: contains sulphites
 
49,90 EUR
66,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Barolo DOCG Sorano 2021 Alario Claudio 0,75L
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Alario Claudio, allergenes: contains sulphites
 
99,90 EUR
66,60 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Barolo DOCG Sorano 2022 Alario Claudio 0,75L
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Alario Claudio, allergenes: contains sulphites
 
49,90 EUR
66,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Nebbiolo d`Alba Bricco Barone 2023 Abbona Marziano 0,75L
Red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Abbona Marziano, allergenes: contains sulphites
 
20,00 EUR
26,67 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Nebbiolo d`Alba DOC Cascinotto 2018 Alario Claudio 0,75L
Red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Alario Claudio, allergenes: contains sulphites
 
22,90 EUR
30,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Nebbiolo d`Alba DOC Cascinotto 2020 Alario Claudio 0,75L
Red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Alario Claudio, allergenes: contains sulphites
 
24,50 EUR
32,67 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Nebbiolo d`Alba DOC Cascinotto 2021 Alario Claudio 0,75L
Red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Alario Claudio, allergenes: contains sulphites
 
24,50 EUR
32,67 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Nebbiolo d`Alba DOC Cascinotto 2021 Alario Claudio 1,5L Magnum
Red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Alario Claudio, allergenes: contains sulphites
 
49,90 EUR
33,27 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
21 to 28 (from a total of 28)
Nebbiolo is on of the richest in tannin grapes and need a lot of time to mature. Nebbiolo is a perfect accompaniment to strong dishes with meat. Famous Nebbiolos are the Barolo DOCG and the Barbaresco DOCG.