Grauer Burgunder 2024 Umathum 0,75L
Grauer Burgunder 2024 Umathum 0,75L

Grauer Burgunder 2024 Umathum 0,75L

Product No.:
104034
ca. 2-4 Days ca. 2-4 Days (abroad may vary)
Quality:
Quality wine
Volume (Liter):
0.75
Taste:
dry
Grape:
Grauburgunder
Vintage:
2024
Land of Origin:
Austria
Region:
Burgenland
Producer:
Weingut Umathum GmbH
Adress:
St. Andräer Straße 7, A-7132 Frauenkirchen
Alcohol (% Vol.):
13
residual sweetness (g/l):
2.9
Acid (g/l):
5.4
Allergen:
contains sulphites
13,90 EUR
18,53 EUR per liter

incl. 19% tax excl. Shipping costs

Customers who bought this product bought also the following products:

Freistil 2024 Kuhn 0,75L
White quality wine from Germany, fruity and dry, 11,5% Vol, producer: Winery Philipp Kuhn, allergenes: contains sulphites
9,90 EUR
13,20 EUR per liter
Pinot Grigio Alto Adige DOC 2023 Kellerei Bozen 0,75L
White quality wine from Italy, fruity and dry, 14% Vol., producer: Winery Kellerei Bozen, allergenes: contains sulphites
 
10,90 EUR
14,53 EUR per liter
Gemischter Satz 2022  Bunte Verwirrung Lehner-Minkowitsch 0,75L
white quality wine from Austria, fruity and dry, 12.5% ​​vol., bottler: Lehner allergens: contains sulfites
9,50 EUR
12,67 EUR per liter
Grüner Veltliner Weinviertel DAC 2025 Lehner 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 12% Vol, producer: Lehner, allergenes: contains sulphites
8,20 EUR
10,93 EUR per liter