Grüner Veltliner

Grüner Veltliner, a classical type of grape in Austria, is renowned for its freshness and nuances of citrus and pepper spicyness.

Grüner Veltliner Ried Grub 1 ÖTW Kamptal 2020Schloss Gobelsburg 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Schloss Gobelsburg, allergenes: contains sulphites
32,90 EUR
43,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Ried Grub 1 ÖTW Kamptal 2021 Schloss Gobelsburg 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Schloss Gobelsburg, allergenes: contains sulphites
34,90 EUR
46,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Ried Grub 1 ÖTW Kamptal 2022 Schloss Gobelsburg 0,75L
-7%
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Schloss Gobelsburg, allergenes: contains sulphites
RRP 41,90 EUR
Only 38,90 EUR
51,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Ried Grub 1 ÖTW Kamptal 2022 Schloss Gobelsburg 1,5L Magnum
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Schloss Gobelsburg, allergenes: contains sulphites
85,00 EUR
56,67 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Ried Lamm 1 ÖTW Kamptal 2021 Schloss Gobelsburg 0,75L
-4%
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Schloss Gobelsburg, allergenes: contains sulphites
RRP 51,90 EUR
Only 49,50 EUR
66,00 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Ried Lamm 1 ÖTW Kamptal 2022 Schloss Gobelsburg 0,75L
-5%
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Schloss Gobelsburg, allergenes: contains sulphites
RRP 54,90 EUR
Only 51,90 EUR
69,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Ried Lamm 1 SÖTW Kamptal 2023 chloss Gobelsburg 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Schloss Gobelsburg, allergenes: contains sulphites
54,90 EUR
73,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Ried Steinsetz Kamptal DAC 2024 Schloss Gobelsburg 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13% Vol, producer: Schloss Gobelsburg, allergenes: contains sulphites
18,90 EUR
25,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Ried Steinsetz Kamptal DAC 2025 Schloss Gobelsburg 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13% Vol, producer: Schloss Gobelsburg, allergenes: contains sulphites
18,90 EUR
25,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Schütt Smaragd 2020 Knoll 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
39,90 EUR
53,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Schütt Smaragd 2023 Knoll 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
44,90 EUR
59,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Schütt Smaragd 2024 Knoll 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
44,90 EUR
59,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Schütt Smaragd 2025 Knoll 0,75L
NEW
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
45,90 EUR
61,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Smaragd Kirnberg Late Release 2019 Frischengruber 0,75L
TOP
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13% Vol, producer: Frischengruber, allergenes: contains sulphites
24,90 EUR
33,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Smaragd Kirnberg Late Release 2020 Frischengruber 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13% Vol, producer: Frischengruber, allergenes: contains sulphites
24,90 EUR
33,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Smaragd Kreuzberg 2021 Frischengruber 0,75L
TOP
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Frischengruber, allergenes: contains sulphites
39,90 EUR
53,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Smaragd Meine Welt 2022 Frischengruber 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Frischengruber, allergenes: contains sulphites
39,90 EUR
53,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Smaragd Vinothekfüllung 2023 Knoll 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 14% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
69,90 EUR
93,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Smaragd Vinothekfüllung 2024 Knoll 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 14% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
69,90 EUR
93,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Smaragd Vinothekfüllung 2024 Knoll 1,5L Magnum
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
155,00 EUR
103,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
21 to 40 (from a total of 54)