Riesling

The typical aroma of stone fruit and other exotic fruits of the Riesling is predominantly cultivated in the northern wine regions. In Germany 90% of the wine fields are used for Riesling production. The best Rieslings are cultivated in steep sloped fields with mineral heavy earth. Our shop boasts a collection of renowned world class Riesling such as the Riesling by Winery Emmerich Knoll in the Austrian region of Wachau and the sensational Riesling by Philipp Kuhn, the winner of the Riesling Trophy 2016.

Riesling Loibenberg Smaragd 2023 Knoll 1,5L Magnum
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,0% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
104,90 EUR
69,93 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Riesling Loibenberg Smaragd 2024 Knoll 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,0% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
48,90 EUR
65,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Riesling Loibenberg Smaragd 2025 Knoll 0,75L
NEW
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
49,90 EUR
66,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Riesling Loibenberg Smaragd 2025 Knoll 1,5L Magnum
NEW
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
104,90 EUR
69,93 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Riesling Meine Welt Smaragd 2021 Frischengruber 0,75L
TOP
-5%
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13% Vol, producer: Frischengruber, allergenes: contains sulphites
RRP 39,90 EUR
Only 37,90 EUR
50,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Riesling Pfaffenberg Selection 2023 Knoll 0,75
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
48,90 EUR
65,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Riesling Pfaffenberg Selection 2024 Knoll 0,75
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
48,90 EUR
65,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Riesling Pfaffenberg Selection 2024 Knoll 0,75
NEW
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
49,90 EUR
66,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Riesling Ried Heiligenstein 1 ÖTW Kamptal 2018 Schloss Gobelsburg 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Schloss Gobelsburg, allergenes: contains sulphites
36,90 EUR
49,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Riesling Ried Heiligenstein 1 ÖTW Kamptal 2020 Schloss Gobelsburg 0,75L
TOP
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Schloss Gobelsburg, allergenes: contains sulphites
39,90 EUR
53,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Riesling Ried Heiligenstein 1 ÖTW Kamptal 2021 Schloss Gobelsburg 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Schloss Gobelsburg, allergenes: contains sulphites
42,90 EUR
57,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Riesling Ried Heiligenstein 1 ÖTW Kamptal 2022 Schloss Gobelsburg 0,75L
-8%
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Schloss Gobelsburg, allergenes: contains sulphites
RRP 54,90 EUR
Only 49,99 EUR
66,65 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Riesling Ried Heiligenstein 1 ÖTW Kamptal 2022 Schloss Gobelsburg 1,5L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Schloss Gobelsburg, allergenes: contains sulphites
115,00 EUR
76,67 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Riesling Saumagen Großes Gewächs 2021 Kuhn 0,75L
TOP
White quality wine from Germany, fruity and dry, 13% Vol, producer: Winery Philipp Kuhn, allergenes: contains sulphites
38,00 EUR
50,67 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Riesling Saumagen Großes Gewächs 2022 Kuhn 0,75L
White quality wine from Germany, fruity and dry, 12,5% Vol, producer: Winery Philipp Kuhn, allergenes: contains sulphites
38,00 EUR
50,67 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Riesling Schütt Smaragd 2020 Knoll 1,5L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
124,90 EUR
83,27 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Riesling Schütt Smaragd 2023 Knoll 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
64,90 EUR
86,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Riesling Schütt Smaragd 2023 Knoll 1,5L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
139,90 EUR
93,27 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Riesling Schütt Smaragd 2024 Knoll 1,5L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
139,90 EUR
93,27 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Riesling Schütt Smaragd 2024 Knoll 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
64,90 EUR
86,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
21 to 40 (from a total of 59)