Müller-Thurgau Heilbronner Staufenberg 2024 Genossenschaftskellerei Heilbronn 1L

Müller-Thurgau Heilbronner Staufenberg 2024 Genossenschaftskellerei Heilbronn 1L

Product No.:
600154
ca. 2-4 Days ca. 2-4 Days (abroad may vary)
Quality:
QbA
Volume (Liter):
0.75
Taste:
semidry
Grape:
Müller-Thurgau
Vintage:
2024
Land of Origin:
Germany
Region:
Baden-Württemberg
Producer:
Genossenschaftskellerei Heilbronn eG
Adress:
D-74076 Heilbronn, Binswangerstraße
Alcohol (% Vol.):
11
residual sweetness (g/l):
19.9
Acid (g/l):
5.1
Allergen:
contains sulphites
6,50 EUR
6,50 EUR per liter

incl. 19% tax excl. Shipping costs

Customers who bought this product bought also the following products:

Philipps Riesling 2025 Kuhn 1L
White quality wine from Germany, fruity and dry, 11,5% Vol, producer: Winery Philipp Kuhn, allergenes: contains sulphites
9,00 EUR
9,00 EUR per liter
Lugana Le Fornaci DOC 2025 Tommasi 0,75L
White quality wine DOC from Italy, dry, 12,5% Vol, producer: Tommasi, allergenes: contains sulphites
11,90 EUR
15,87 EUR per liter
Grüner Veltliner Weinviertel DAC 2025 Lehner 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 12% Vol, producer: Lehner, allergenes: contains sulphites
8,20 EUR
10,93 EUR per liter
Chardonnay Toscana IGT 2024 Caparzo 0,75L
RRP 7,90 EUR
Only 6,00 EUR
8,00 EUR per liter