Zweigelt

Zweigelt is a crossbreed of Blaufränkisch and St. Laurent. Classic maturation gives the Zweigelt is vibrant purple color with violet reflections and its scent of sour cherry. When Matured in Barrique the wine has a velvety tannin, is full bodied and has an aroma of vanilla. Great quality Zweigelts are the Zweigelt die Leidentschaft from MA Arndorfer.

Ried Hallebuehl 2012 Umathum 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 12,9% Vol, producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
44,90 EUR
59,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Ried Hallebuehl 2012 Umathum 1,5L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 12,9% Vol, producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
95,90 EUR
63,93 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Ried Hallebuehl 2015 Umathum 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 12,8% Vol, producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
44,90 EUR
59,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Ried Hallebuehl 2016 Umathum 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 13,4% Vol, producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
44,90 EUR
59,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Ried Hallebuehl 2017 Umathum 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 13,1% Vol, producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
49,90 EUR
66,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Ried Hallebuehl 2019 Umathum 0,75L
-3%
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 13,4% Vol, producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
RRP 49,90 EUR
Only 48,00 EUR
64,00 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Steinzeiler 2013 Kollwentz 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
78,90 EUR
105,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Steinzeiler 2017 Kollwentz 0,75L
TOP
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
74,90 EUR
99,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Steinzeiler 2017 Kollwentz 1,5L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
154,90 EUR
103,27 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Steinzeiler 2018 Kollwentz 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
72,90 EUR
97,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Steinzeiler 2019 Kollwentz 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
74,90 EUR
99,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
zb 2022 Gesellmann 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 13% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
11,50 EUR
15,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
zb 2023 Gesellmann 0,75L
TOP
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 13% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
11,90 EUR
15,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Zweigelt 2020 Gesellmann 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Gesellman, allergenes: contains sulphites
10,50 EUR
14,00 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Zweigelt 2021 Umathum 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 13% Vol, producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
13,90 EUR
18,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Zweigelt 2023 Gesellmann 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Gesellman, allergenes: contains sulphites
12,90 EUR
17,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Zweigelt die Leidenschaft 2006 MA Arndorfer 1,5L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: MA Arndorfer, allergenes: contains sulphites
59,00 EUR
39,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Zweigelt die Leidenschaft 2008 MA Arndorfer 1,5L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: MA Arndorfer, allergenes: contains sulphites
56,00 EUR
37,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Zweigelt die Leidenschaft 2015 MA Arndorfer 1,5L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: MA Arndorfer, allergenes: contains sulphites
57,00 EUR
38,00 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Zweigelt Föllikberg 2012 Kollwentz 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
11,90 EUR
15,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
41 to 60 (from a total of 77)