Zweigelt

Zweigelt is a crossbreed of Blaufränkisch and St. Laurent. Classic maturation gives the Zweigelt is vibrant purple color with violet reflections and its scent of sour cherry. When Matured in Barrique the wine has a velvety tannin, is full bodied and has an aroma of vanilla. Great quality Zweigelts are the Zweigelt die Leidentschaft from MA Arndorfer.

Eichkogel 2018 Kollwentz 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
31,90 EUR
42,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Eichkogel 2019 Kollwentz 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
31,90 EUR
42,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Eruption rot 2013 Frauwallner 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Frauwallner, allergenes: contains sulphites
21,90 EUR
29,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Eruption rot 2015 Frauwallner 1,5L Magnum
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Frauwallner, allergenes: contains sulphites
47,90 EUR
31,93 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Haideboden 2020 Umathum 0,375L
Red quality wine form Austria, fruity and dry, 13,0% Vol, producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
12,90 EUR
34,40 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Haideboden 2020 Umathum 0,75L
TOP
Red quality wine form Austria, fruity and dry, 13,0% Vol, producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
24,90 EUR
33,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Haideboden 2020 Umathum 1,5L
Red quality wine form Austria, fruity and dry, 13,0% Vol, producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
52,90 EUR
35,27 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Haideboden 2023 Umathum 0,75L
Red quality wine form Austria, fruity and dry, 13,0% Vol, producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
24,90 EUR
33,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Heimspiel Blauer Zweigelt Merlot Ried Buch 2018 Frauwallner 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Frauwallner, allergenes: contains sulphites
23,90 EUR
31,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
OP Eximium No 31 2018 Gesellmann 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
25,90 EUR
34,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
OP Eximium No 34 2021 Gesellmann 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 14,5% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
27,90 EUR
37,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Opus Eximium No 30 2017 Gesellmann 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 14% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
25,90 EUR
34,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Opus Eximium No 35 2022 Gesellmann 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 14,5% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
27,90 EUR
37,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Opus Eximium No 35 2022 Magnum Gesellmann 1,5L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 14,5% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
58,90 EUR
39,27 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Pannobile 2007 Heinrich 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Heinrich, allergenes: contains sulphites
25,90 EUR
34,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Ried Hallebuehl 2004 Umathum 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 13,7% Vol, producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
44,00 EUR
58,67 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Ried Hallebuehl 2005 Umathum 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity an dry, 13,7% Vol, producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
47,90 EUR
63,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Ried Hallebuehl 2010 Umathum 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 12,7% Vol, producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
41,00 EUR
54,67 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Ried Hallebuehl 2011 Umathum 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 13,2% Vol, producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
47,90 EUR
63,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Ried Hallebuehl 2011 Umathum 1,5L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 13,2% Vol, producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
99,90 EUR
66,60 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
21 to 40 (from a total of 77)