Zweigelt

Zweigelt is a crossbreed of Blaufränkisch and St. Laurent. Classic maturation gives the Zweigelt is vibrant purple color with violet reflections and its scent of sour cherry. When Matured in Barrique the wine has a velvety tannin, is full bodied and has an aroma of vanilla. Great quality Zweigelts are the Zweigelt die Leidentschaft from MA Arndorfer.

Red Country wine from Austria, fruity and dry, 12,5% Vol, producer: Winery Martin Arndorfer, allergenes: contains sulphites
8,90 EUR
8,90 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Zweigelt Landwein Steininger 1,0L
Red country wine from Austria, fruity and dry, 13% Vol, producer: Steininger, allergenes: contains sulphites
7,50 EUR
7,50 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Zweigelt Leithakalk 2019 Kollwentz 0,75L
Red quality wine from Austria, dry ,13,5% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
16,90 EUR
22,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Zweigelt Leithakalk 2021 Kollwentz 0,75L
Red quality wine from Austria, dry ,13,5% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
16,90 EUR
22,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Zweigelt Pahlen 2011 Lunzer
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Gerhard & Michaela Lunzer, allergenes: contains sulphites
15,90 EUR
21,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Zweigelt Pahlen 2011 Lunzer 1,5l
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Gerhard & Michaela Lunzer, allergenes: contains sulphites
34,90 EUR
23,27 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Zweigelt Pahlen 2017 Lunzer
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Gerhard & Michaela Lunzer, allergenes: contains sulphites
15,90 EUR
21,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Zweigelt Pahlen 2018 Lunzer
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Gerhard & Michaela Lunzer, allergenes: contains sulphites
15,90 EUR
21,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Zweigelt Pahlen 2018 Lunzer 1,5l
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Gerhard & Michaela Lunzer, allergenes: contains sulphites
34,90 EUR
23,27 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Zweigelt Pahlen 2018 Lunzer 3l
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Gerhard & Michaela Lunzer, allergenes: contains sulphites
74,90 EUR
24,97 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Zweigelt Reserve 2017 Schloss Gobelsburg 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Schloss Gobelsburg, allergenes: contains sulphites
34,90 EUR
46,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Zweigelt Reserve 2019 Schloss Gobelsburg 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Schloss Gobelsburg, allergenes: contains sulphites
34,90 EUR
46,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Zweigelt Reserve 2019 Schloss Gobelsburg 1,5L Magnum
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Schloss Gobelsburg, allergenes: contains sulphites
71,90 EUR
25,68 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Zweigelt Reserve 2021 Schloss Gobelsburg 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Schloss Gobelsburg, allergenes: contains sulphites
36,90 EUR
49,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Zweigelt Selektion 2012 Tement 0,75L
Red quality wine from Austria, dry , 12,5% Vol, producer: Winery Tement, allergenes: contains sulphites
10,90 EUR
14,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Zweigelt unfassbar 2015 MA Arndorfer 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: MA Arndorfer, allergenes: contains sulphites
31,90 EUR
42,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Zweigelt Vulkanland 2017 Neumeister 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 13% Vol, producer: Winery Neumeister, allergenes: contains sulphites
12,90 EUR
17,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
61 to 77 (from a total of 77)