Blaufränkisch

Blaufränkisch, in Germany also known as Lemberger, is predominantly produced in Burgenland, Austria. Typical aroma of blackberryand cherry. Blaufränkisch has high amounts of tannin and is capable of long storage. The winery Kollwentz is one of the most renowned producers of Blaufränkisch. A top choice also is the Blaufränkisch Kirschgarten mady by Josef Umathum. For those looking for the great value for money we recommend the Blaufränkisch klassik from Andreas Wendelin.

Blaufränkisch Point 2013 Kollwentz 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
64,90 EUR
86,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Blaufränkisch Point 2017 Kollwentz 0,75L
-4%
RRP 67,90 EUR
Only 64,90 EUR
86,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Blaufränkisch Point 2017 Magnum Kollwentz 1,5L
139,90 EUR
93,27 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Blaufränkisch Point 2018 Kollwentz 0,75L
62,90 EUR
83,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Blaufränkisch Point 2019 Kollwentz 0,75L
64,90 EUR
86,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Blaufränkisch Setz 2011 Kollwentz 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
54,90 EUR
73,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Blaufränkisch Setz 2017 Kollwentz 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 14,5% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
54,90 EUR
73,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Blaufränkisch vom Lehm 2022 Gesellmann 0,75L
Red quality wine from Austria, red and fruity, 13,5% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
14,50 EUR
19,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Eichkogel 2015 Kollwentz 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
32,90 EUR
43,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Eichkogel 2015 Kollwentz 1,5L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
66,90 EUR
44,60 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Eichkogel 2015 Kollwentz 3L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
139,90 EUR
46,63 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Eichkogel 2017 Kollwentz 1,5L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
66,90 EUR
44,60 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Eichkogel 2018 Kollwentz 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
31,90 EUR
42,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Eichkogel 2019 Kollwentz 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
31,90 EUR
42,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Eruption rot 2015 Frauwallner 1,5L Magnum
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Frauwallner, allergenes: contains sulphites
47,90 EUR
31,93 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
G 2019 Gesellmann 1,5L Magnum
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 14,5% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains allergenes
199,90 EUR
133,27 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
G 2020 Gesellmann 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 15% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
89,90 EUR
119,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
G 2020 Gesellmann 1,5L Magnum
-3%
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 15% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains allergenes
RRP 195,00 EUR
Only 189,00 EUR
126,00 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
G 2021 Gesellmann 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 15% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
94,90 EUR
126,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
G 2021 Gesellmann 1,5L Magnum
-5%
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 15% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains allergenes
RRP 199,90 EUR
Only 189,00 EUR
126,00 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
41 to 60 (from a total of 76)