Blaufränkisch

Blaufränkisch, in Germany also known as Lemberger, is predominantly produced in Burgenland, Austria. Typical aroma of blackberryand cherry. Blaufränkisch has high amounts of tannin and is capable of long storage. The winery Kollwentz is one of the most renowned producers of Blaufränkisch. A top choice also is the Blaufränkisch Kirschgarten mady by Josef Umathum. For those looking for the great value for money we recommend the Blaufränkisch klassik from Andreas Wendelin.

Haideboden 2020 Umathum 0,375L
Red quality wine form Austria, fruity and dry, 13,0% Vol, producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
12,90 EUR
34,40 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Haideboden 2020 Umathum 0,75L
TOP
Red quality wine form Austria, fruity and dry, 13,0% Vol, producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
24,90 EUR
33,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Haideboden 2020 Umathum 1,5L
Red quality wine form Austria, fruity and dry, 13,0% Vol, producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
52,90 EUR
35,27 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Haideboden 2023 Umathum 0,75L
Red quality wine form Austria, fruity and dry, 13,0% Vol, producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
24,90 EUR
33,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
OP Eximium No 31 2018 Gesellmann 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
25,90 EUR
34,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
OP Eximium No 34 2021 Gesellmann 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 14,5% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
27,90 EUR
37,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Opus Eximium No 30 2017 Gesellmann 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 14% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
25,90 EUR
34,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Opus Eximium No 35 2022 Gesellmann 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 14,5% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
27,90 EUR
37,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Opus Eximium No 35 2022 Magnum Gesellmann 1,5L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 14,5% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
58,90 EUR
39,27 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Steinzeiler 2013 Kollwentz 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
78,90 EUR
105,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Steinzeiler 2017 Kollwentz 0,75L
TOP
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
74,90 EUR
99,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Steinzeiler 2017 Kollwentz 1,5L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
154,90 EUR
103,27 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Steinzeiler 2018 Kollwentz 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
72,90 EUR
97,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Steinzeiler 2019 Kollwentz 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
74,90 EUR
99,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
zb 2022 Gesellmann 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 13% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
11,50 EUR
15,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
zb 2023 Gesellmann 0,75L
TOP
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 13% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
11,90 EUR
15,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
61 to 76 (from a total of 76)