Cabernet Sauvignon

Cabernet Sauvignon is one of the most cultivated types of grapes and is mostly used in combination with other types of grapes to create phenomenal Cuvées. Typical aroma of liquorice and black currant. When matured in Barrique the wine adoptes a gentle toasting and hints of vanilla, tabacco or chocolate. The Cabernet Sauvignon is rich in tannins and has tremendous potential.

Cabernet Merlot 2015 Lunzer 0,75L
18,90 EUR
25,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Cabernet Merlot 2017 Lunzer 1,5L Magnum
39,90 EUR
26,60 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Cabernet Riserva Mumelter Alto Adige DOC 2019 Kellerei Bozen 0,75L
Red quality wine from Italy, fruity and dry, 14% Vol., producer: Winery Kellerei Bozen, allergenes: contains sulphites
 
35,90 EUR
47,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Cabernet Riserva Mumelter Alto Adige DOC 2021 Kellerei Bozen 0,75L
TOP
Red quality wine from Italy, fruity and dry, 14% Vol., producer: Winery Kellerei Bozen, allergenes: contains sulphites
 
35,90 EUR
47,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Cabernet Sauvignon 2017 Kollwentz 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
59,00 EUR
78,67 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Cabernet Sauvignon 2017 Kollwentz 1,5L Magnum
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
125,00 EUR
83,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Cabernet Sauvignon 2017 Lunzer 1,5L Magnum
39,90 EUR
26,60 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Cabernet Sauvignon 2018 Lunzer 0,75L
18,90 EUR
25,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Cabernet Sauvignon 2018 Lunzer 1,5L Magnum
39,90 EUR
26,60 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Cabernet Sauvignon Codros 2017 Trentino DOC Cantina Lavis 0,75L
red quality wine DOC from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Cantina Lavis, allergenes: contains sulphites
14,90 EUR
19,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Cabernet Sauvignon Lazio IGT 2020 Casale del Giglio 0,75L
Red quality wine IGT from Italy, dry, fruity and spicy, 14% Vol, producer: Casale del Giglio, allergenes: contains sulphites
17,90 EUR
23,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Cabernet Sauvignon Missoni 2018 Feudi del Pisciotto 0,75L
Red quality wine IGT from Italy, dry, 14% Vol, producer: Feudi del Pisciotto, allergenes: contains sulphites
18,50 EUR
24,67 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Cabernet Sauvignon Reserve 2012 Kuhn 0,75L
Red quality wine from Germany, fruity and dry, 14,5% Vol, producer: Winery Philipp Kuhn, allergenes: contains sulphites
31,90 EUR
42,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Cabernet Sauvignon Reserve 2018 Kuhn 0,75L
Red quality wine from Germany, fruity and dry, 14% Vol, producer: Winery Philipp Kuhn, allergenes: contains sulphites
31,90 EUR
42,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Banfi, allergenes: contains sulphites
 
7,50 EUR
10,00 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Coniale 2019 IGT Toscana Castellare di Castellina 0,75L
-4%
Red quality wine IGT from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Castellare di Castellina, allergenes: contains sulphites
RRP 64,90 EUR
Only 61,90 EUR
82,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Coniale 2020 IGT Toscana Castellare di Castellina 0,75L
-4%
Red quality wine IGT from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Castellare di Castellina, allergenes: contains sulphites
RRP 64,90 EUR
Only 61,90 EUR
82,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Cum Laude Sant Antimo DOC 2021 Banfi 0,75L
-13%
Red quality wine from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Banfi, allergenes: contains sulphites
 
RRP 17,90 EUR
Only 15,50 EUR
20,67 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Cuvée de Merin 2015 Neumeister 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Winery Neumeister, allergenes: contains sulphites
25,90 EUR
34,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Cuvée de Merin 2015 Neumeister 1,5L Magnum
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Winery Neumeister, allergenes: contains sulphites
52,90 EUR
35,27 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
21 to 40 (from a total of 82)