Cabernet Sauvignon

Cabernet Sauvignon is one of the most cultivated types of grapes and is mostly used in combination with other types of grapes to create phenomenal Cuvées. Typical aroma of liquorice and black currant. When matured in Barrique the wine adoptes a gentle toasting and hints of vanilla, tabacco or chocolate. The Cabernet Sauvignon is rich in tannins and has tremendous potential.

Nectar Dei IGT Toscana 2020 Nittardi 1,5L
104,90 EUR
69,93 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Nectar Dei IGT Toscana 2021 Nittardi 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 15% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
49,90 EUR
66,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Ornello 2021 DOC Maremma Toscana Rocca di Frassinello 0,75L
TOP
Red quality wine DOC from Italy, dry, 15% Vol, producer: Rocca di Frassinello, allergenes: contains sulphites
17,50 EUR
23,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Phigaia After the Red 2021 Serafini & Vidotto 0,75L
19,90 EUR
26,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Phigaia After the Red 2021 Serafini & Vidotto 0,75L
43,90 EUR
29,27 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Rocca di Frassinello 2016 DOC Maremma Toscana Rocca di Frassinello 0,75L
Red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Rocca di Frassinello, allergenes: contains sulphites
46,90 EUR
62,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Rocca di Frassinello 2018 DOC Maremma Toscana Rocca di Frassinello 0,75L
Red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Rocca di Frassinello, allergenes: contains sulphites
45,90 EUR
61,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Rocca di Frassinello 2019 DOC Maremma Toscana Rocca di Frassinello 0,75L
Red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Rocca di Frassinello, allergenes: contains sulphites
46,90 EUR
62,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Rocca di Frassinello San Germano 2018 DOC Maremma Toscana Rocca di Frassinello 0,75L
TOP
-8%
Red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Rocca di Frassinello, allergenes: contains sulphites
RRP 94,90 EUR
Only 86,90 EUR
115,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Sassicaia Bolgheri DOC 2019 Tenuta San Guido 1,5L
-12%
RRP 399,00 EUR
Only 349,00 EUR
465,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Savinè Cabernet Sauvignon 2012 Tenuta Santa Maria Valverde 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 16% Vol, producer: Tenuta Santa Maria Valverde, allergenes: contains sulphites
69,90 EUR
93,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Savinè Cabernet Sauvignon 2015 Tenuta Santa Maria Valverde 0,75L
TOP
Red quality wine from Italy, dry, 16,5% Vol, producer: Tenuta Santa Maria Valverde, allergenes: contains sulphites
69,90 EUR
93,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Savinè Cabernet Sauvignon 2016 Tenuta Santa Maria Valverde 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 16,5% Vol, producer: Tenuta Santa Maria Valverde, allergenes: contains sulphites
69,90 EUR
93,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Steinzeiler 2013 Kollwentz 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
78,90 EUR
105,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Steinzeiler 2017 Kollwentz 0,75L
TOP
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
74,90 EUR
99,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Steinzeiler 2017 Kollwentz 1,5L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
154,90 EUR
103,27 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Steinzeiler 2018 Kollwentz 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
72,90 EUR
97,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Steinzeiler 2019 Kollwentz 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
74,90 EUR
99,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Summus Toscana IGT 2018 Banfi 0,75L
41,50 EUR
55,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
61 to 80 (from a total of 82)