Cabernet Sauvignon

Cabernet Sauvignon is one of the most cultivated types of grapes and is mostly used in combination with other types of grapes to create phenomenal Cuvées. Typical aroma of liquorice and black currant. When matured in Barrique the wine adoptes a gentle toasting and hints of vanilla, tabacco or chocolate. The Cabernet Sauvignon is rich in tannins and has tremendous potential.

Eruption rot 2015 Frauwallner 1,5L Magnum
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Frauwallner, allergenes: contains sulphites
47,90 EUR
31,93 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Excelsus Toscana IGT 2014 Banfi 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 14% Vol, prdocuer: Banfi, allergenes: contains sulphites
 
38,90 EUR
51,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Excelsus Toscana IGT 2018 Banfi 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 15% Vol, prdocuer: Banfi, allergenes: contains sulphites
 
42,90 EUR
57,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grattamacco Bolgheri Rosso DOC 2022 0,75L
red quality wine DOC from Italy, dry, 14% Vol, producer: Grattamacco, allergenes: contains sulphites
24,90 EUR
33,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grattamacco Bolgheri Rosso Superiore DOC 2020 Grattamacco 0,75L
TOP
-5%
red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Grattamacco, allergenes: contains sulphites
RRP 89,90 EUR
Only 85,00 EUR
113,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grattamacco Bolgheri Rosso Superiore DOC 2021 Grattamacco 0,75L
red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Grattamacco, allergenes: contains sulphites
99,90 EUR
133,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grattamacco Bolgheri Rosso Superiore DOC 2022 Grattamacco 0,75L
red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Grattamacco, allergenes: contains sulphites
99,90 EUR
133,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Il Rosso dellAbazia 2019Serafini & Vidotto 0,75L
Red quality wine form Italy, dry, 13% Vol, producer: Serafini & Vidotto, allergenes: contains sulphites
39,90 EUR
53,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Il Rosso dellAbazia 2020 Serafini & Vidotto 0,75L
Red quality wine form Italy, dry, 13% Vol, producer: Serafini & Vidotto, allergenes: contains sulphites
39,90 EUR
53,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Le Sughere 2022 DOC Maremma Toscana Rocca di Frassinello 0,75L
-13%
Red quality wine DOC from Italy, dry, 14% Vol, producer: Rocca di Frassinello, allergenes: contains sulphites
RRP 21,90 EUR
Only 18,90 EUR
25,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Luitmar 2010 Kuhn 3L Doppelmagnum
Red quality wine from Germany, fruity and dry, 14% Vol, producer: Winery Philipp Kuhn, allergenes: contains sulphites
115,00 EUR
38,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Luitmar 2020 Kuhn 0,75L
Red quality wine from Germany, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Winery Philipp Kuhn, allergenes: contains sulphites
31,00 EUR
41,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
L`Alberello Bolgheri Rosso Superiore DOC 2020 Grattamacco 0,75L
red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Grattamacco, allergenes: contains sulphites
61,90 EUR
82,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
L`Alberello Bolgheri Rosso Superiore DOC 2021 Grattamacco 0,75L
red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Grattamacco, allergenes: contains sulphites
62,90 EUR
83,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
L`Alberello Bolgheri Rosso Superiore DOC 2022 Grattamacco 0,75L
red quality wine DOC from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Grattamacco, allergenes: contains sulphites
59,90 EUR
79,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Madreselva Lazio IGT 2018 Casale del Giglio 0,75L
Red quality wine IGT from Italy, dry, fruity and spicy, 14% Vol, producer: Casale del Giglio, allergenes: contains sulphites
22,90 EUR
30,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Nectar Dei IGT Toscana 2010 Nittardi 5L
Red quality wine form Italy, dry ,13,7% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
342,90 EUR
68,58 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Nectar Dei IGT Toscana 2013 Nittardi 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
46,90 EUR
62,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Nectar Dei IGT Toscana 2019 Nittardi 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 14% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
48,90 EUR
65,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Nectar Dei IGT Toscana 2019 Nittardi 1,5L
99,90 EUR
66,60 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
41 to 60 (from a total of 82)