Grüner Veltliner

Grüner Veltliner, a classical type of grape in Austria, is renowned for its freshness and nuances of citrus and pepper spicyness.

Grüner Veltliner Smaragd Vinothekfüllung 2025 Knoll 0,75L
NEW
White quality wine from Austria, fruity and dry, 14% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
69,90 EUR
93,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Smaragd Vinothekfüllung 2025 Knoll 1,5L Magnum
NEW
White quality wine from Austria, fruity and dry, 14% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
155,00 EUR
103,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Smaragd Zanzl 2024 Frischengruber 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13% Vol, producer: Frischengruber, allergenes: contains sulphites
23,90 EUR
31,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Steinfeder 2023 Frischengruber 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 11,5% Vol, producer: Frischengruber, allergenes: contains sulphites
9,70 EUR
12,93 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Strasser Weinberge 2021 MA Arndorfer 0,75L
 fruity and dry, 13,5% Vol, producer: MA Arndorfer, allergenes: contains sulphites
15,90 EUR
21,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Strasser Weinberge 2021 MA Arndorfer 0,75L
 fruity and dry, 13,5% Vol, producer: MA Arndorfer, allergenes: contains sulphites
18,00 EUR
24,00 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Weinviertel DAC 2025 Lehner 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 12% Vol, producer: Lehner, allergenes: contains sulphites
8,20 EUR
10,93 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Loibner Grüner Veltliner Federspiel 2025 Knoll 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 12% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
20,90 EUR
27,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Tradition Heritage 10 Jahre Schloss Gobelsburg 0,75L Edition 851
99,90 EUR
133,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Tradition Heritage 10 Jahre Schloss Gobelsburg 0,75L Edition 852
109,00 EUR
145,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Tradition Heritage 3 Jahre Schloss Gobelsburg 0,75L Edition 851
35,90 EUR
47,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Tradition Heritage 3 Jahre Schloss Gobelsburg 0,75L Edition 851
37,90 EUR
50,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Tradition Heritage 30 Jahre Schloss Gobelsburg 0,75L Edition 855
150,00 EUR
200,00 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Tradition Heritage 30 Jahre Schloss Gobelsburg 3er Holzkiste à 0,75L Edition 855
469,00 EUR
208,44 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
3 x 0,75:
 
41 to 54 (from a total of 54)