Sauvignon Blanc

Sauvignon Blanc is the second most cultivated type of grape after the Chardonnay. Its aroma of black currant, paprika and grapefruit is typical of Sauvignon Blanc. Depending on the earth`s content it can inherit mineral nuances. We recommend the Wineries Tement, Neumeister, Frauwallner and Kollwentz.

Sauvignon Zieregg Große STK Lage 2019 Tement 0,75L
59,90 EUR
79,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Sauvignon Zieregg Große STK Lage 2019 Tement 0,75L
White quality wine from Austria, dry, 13% Vol., producer: Winery Tement, allergenes: contains sulphites
115,00 EUR
76,67 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Sauvignon Zieregg Große STK Lage 2020 Tement 0,75L
57,90 EUR
77,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Sol Cuvée 2022 Gesellmann 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 14% Vol, producer: Winery Gesellmann, allergenes: contains sulphites
31,90 EUR
42,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Spartito Toscana IGT 2023 Castellare di Castellina 0,75L
white quality wine IGT from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Castellare di Castellina, allergenes: contains sulphites
15,90 EUR
21,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
41 to 46 (from a total of 46)