Sauvignon Blanc

Sauvignon Blanc is the second most cultivated type of grape after the Chardonnay. Its aroma of black currant, paprika and grapefruit is typical of Sauvignon Blanc. Depending on the earth`s content it can inherit mineral nuances. We recommend the Wineries Tement, Neumeister, Frauwallner and Kollwentz.

Sauvignon Blanc Steinmühle 2016 Kollwentz 0,75L
-9%
White quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Winery Kollwentz, allergenes: contains sulphites
RRP 24,90 EUR
Only 22,50 EUR
30,00 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Sauvignon Blanc Steinmühle 2017 Kollwentz 0,75L
-21%
White quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Winery Kollwentz, allergenes: contains sulphites
RRP 27,90 EUR
Only 22,00 EUR
29,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Sauvignon Blanc Steinmühle 2018 Kollwentz 0,75L
White quality wine from Austria, dry, 13% Vol, producer: Winery Kollwentz, allergenes: contains sulphites
27,90 EUR
37,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Sauvignon Blanc Steinmühle 2019 Kollwentz 0,75L
White quality wine from Austria, dry, 13% Vol, producer: Winery Kollwentz, allergenes: contains sulphites
27,90 EUR
37,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Sauvignon Blanc Steinmühle 2020 Kollwentz 0,75L
White quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Winery Kollwentz, allergenes: contains sulphites
27,90 EUR
37,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Sauvignon Blanc Steinmühle 2023 Kollwentz 0,75L
White quality wine from Austria, dry, 13% Vol, producer: Winery Kollwentz, allergenes: contains sulphites
28,50 EUR
38,00 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Sauvignon Blanc Steinmühle Methusalemreben 2020 Kollwentz 0,75L
TOP
-7%
White quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Winery Kollwentz, allergenes: contains sulphites
RRP 42,90 EUR
Only 39,90 EUR
53,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Sauvignon Blanc Straden Privat Vulkanland 2021 Frauwallner 0,75L
White quality wine from Austria, dry, 13% Vol, producer: Winery Frauwallner, allergenes: contains sulphites
64,90 EUR
86,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Sauvignon Blanc Straden Vulkanland 2021 Frauwallner 0,75L
-8%
White quality wine from Austria, dry, 13% Vol, producer: Winery Frauwallner, allergenes: contains sulphites
RRP 17,90 EUR
Only 16,30 EUR
21,73 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Sauvignon Blanc vom Buch 2015 Frauwallner 0,75L
White quality wine from Austria, dry, 14,5% Vol, prducer: Winery Frauwallner, allergenes: contains sulphites
31,90 EUR
42,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Sauvignon Blanc vom Buch 2015 Frauwallner 1,5L
White quality wine from Austria, dry, 14,5% Vol, producer: Winery Frauwallner, allergenes: contains sulphites
63,90 EUR
85,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Sauvignon Blanc vom Buch 2016 Frauwallner 0,75L
White quality wine from Austria, dry, 13% Vol, producer: Winery Frauwallner, allergenes: contains sulphites
31,90 EUR
42,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Sauvignon Blanc vom Buch G STK Lage 2019 Frauwallner 0,75L
White quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Winery Frauwallner, allergenes: contains sulphites
35,90 EUR
47,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Sauvignon Blanc vom Buch G STK Lage 2019 Frauwallner 0,75L
White quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Winery Frauwallner, allergenes: contains sulphites
41,90 EUR
55,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Sauvignon Blanc vom Schotter 2025 Lehner 0,75L
white quality wine from Austria, fruity and dry, 12.5% ​​vol., bottler: Lehner allergens: contains sulfites
9,90 EUR
13,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Sauvignon Blanc Vulkanland 2019 Neumeister 0,75L
14,00 EUR
18,67 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Sauvignon Blanc Vulkanland 2021 Frauwallner 0,75L
White quality wine from Austria, dry, 12,5% Vol, producer: Winery Frauwallner, allergenes: contains sulphites
13,50 EUR
18,00 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Sauvignon Blanc Vulkanland 2022 Frauwallner 0,75L
-6%
White quality wine from Austria, dry, 12,5% Vol, producer: Winery Frauwallner, allergenes: contains sulphites
RRP 13,95 EUR
Only 13,00 EUR
17,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Sauvignon Blanc Vulkanland 2024 Frauwallner 0,75L
TOP
-4%
White quality wine from Austria, dry, 12,5% Vol, producer: Winery Frauwallner, allergenes: contains sulphites
RRP 14,95 EUR
Only 14,30 EUR
19,07 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Sauvignon Zieregg Große STK Lage 2017 Tement 0,75L
59,90 EUR
79,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
21 to 40 (from a total of 46)