Sauvignon Blanc Vulkanland 2024 Frauwallner 0,75L
Sauvignon Blanc Vulkanland 2024 Frauwallner 0,75L
TOP
-4%

Sauvignon Blanc Vulkanland 2024 Frauwallner 0,75L

Product No.:
103274
ca. 2-4 Days ca. 2-4 Days (abroad may vary)
Quality:
Quality wine DAC
Volume (Liter):
0.75
Taste:
dry
Grape:
Sauvignon Blanc
Vintage:
2024
Land of Origin:
Austria
Region:
Steiermark
Producer:
Frauwallner GmbH
Adress:
Karlbach 7, A-8345 Straden
Alcohol (% Vol.):
12.5
residual sweetness (g/l):
2
Acid (g/l):
5.7
Allergen:
contains sulphites
RRP 14,95 EUR
Only 14,30 EUR
19,07 EUR per liter

incl. 19% tax excl. Shipping costs

Customers who bought this product bought also the following products:

Rosa dei Frati 2025 Ca dei Frati 0,75L
13,90 EUR
18,53 EUR per liter
Lugana Le Fornaci DOC 2025 Tommasi 0,75L
White quality wine DOC from Italy, dry, 12,5% Vol, producer: Tommasi, allergenes: contains sulphites
11,90 EUR
15,87 EUR per liter
Grüner Veltliner Federspiel Kreuzberg 2023 Frischengruber 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 12,5% Vol, producer: Frischengruber, allergenes: contains sulphites
RRP 15,90 EUR
Only 13,00 EUR
17,33 EUR per liter
Grüner Veltliner Federspiel Frauenweingärten 2024 Frischengruber 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 12,5% Vol, producer: Frischengruber, allergenes: contains sulphites
12,90 EUR
17,20 EUR per liter