Sauvignon Blanc 2025 Umathum 0,75L
Sauvignon Blanc 2025 Umathum 0,75L

Sauvignon Blanc 2025 Umathum 0,75L

Product No.:
104025
ca. 2-4 Days ca. 2-4 Days (abroad may vary)
Quality:
Quality wine
Volume (Liter):
0.75
Taste:
dry
Grape:
Sauvignon Blanc
Vintage:
2025
Land of Origin:
Austria
Region:
Burgenland
Producer:
Weingut Umathum GmbH
Adress:
St. Andräer Straße 7, A-7132 Frauenkirchen
Alcohol (% Vol.):
11.5
residual sweetness (g/l):
1.1
Acid (g/l):
6.4
Allergen:
contains sulphites
14,00 EUR
18,67 EUR per liter

incl. 19% tax excl. Shipping costs

Customers who bought this product bought also the following products:

Rosa 2025 Umathum 0,75L
rosé quality wine from Austria, fruity and dry, 12.5% vol., 2,3 g / l residual sugar, 6,1 g / l acidity Bottler: Weingut Umathum Allergens: contains sulfites
13,90 EUR
18,53 EUR per liter
Haideboden 2023 Umathum 0,75L
Red quality wine form Austria, fruity and dry, 13,0% Vol, producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
24,90 EUR
33,20 EUR per liter
Pinot Gris Reserve 2022 Umathum 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol., producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
21,50 EUR
28,67 EUR per liter
Grauer Burgunder 2024 Umathum 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13% Vol producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
13,90 EUR
18,53 EUR per liter