Sangiovese

Sangiovese is an important type of grape in Italy. Besides its bright red color the Sangiovese has high amounts of acid and tannin. Its most prominent wines are the Brunello die Montalcino DOCG, which contains 100% Sangiovese as well as Chianti Classico, Vino Nobile di Montepulciano and Morellino di Scansano.

Casanuova di Nittardi Chianti Classico DOCG 2022 Nittardi 0,75L
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 14% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
23,90 EUR
31,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Casanuova di Nittardi Chianti Classico DOCG 2021 Nittardi 1,5L Magnum
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 14% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
49,90 EUR
33,27 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Banfi, allergenes: contains sulphites
 
7,50 EUR
10,00 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico DOCG 2018 Basilica Cafaggio 1,5L Magnum
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Basilica Cafaggio, allergenes: contains sulphites
 
31,90 EUR
21,27 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico DOCG 2018 Cafaggio 0,75L
red quality wine DOCG from Italy, dry, 13.5% vol., producer: Cafaggio Allergene: contains sulfites
14,90 EUR
19,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico DOCG 2023 Castellare di Castellina 0,75L
TOP
-4%
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Castellare di Castellina, allergenes: contains sulphites
RRP 17,70 EUR
Only 16,90 EUR
22,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico Nittardi Gran Selezione 2020 Nittardi 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 15% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
44,90 EUR
59,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico Nittardi Gran Selezione 2020 Nittardi 1,5L Magnum
Red quality wine from Italy, dry, 15% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
99,90 EUR
66,60 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico Nittardi Gran Selezione 2020 Nittardi 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
47,90 EUR
63,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico Nittardi Gran Selezione 2021 Nittardi 1,5L Magnum
Red quality wine from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
99,90 EUR
66,60 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico Riserva 2010 Nittardi 5L
329,90 EUR
65,98 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico Riserva 2012 Nittardi 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 13,7% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
45,90 EUR
61,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico Riserva 2013 Nittardi 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
41,90 EUR
55,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico Riserva 2013 Nittardi 3L Doppel-Magnum
Red quality wine from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
189,90 EUR
63,30 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico Riserva 2013 Nittardi 5L
329,90 EUR
65,98 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico Riserva 2015 Nittardi 1,5L Magnum
92,90 EUR
61,93 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico Riserva 2016 Nittardi 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 14% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
42,90 EUR
57,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico Riserva 2017 Nittardi 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 14% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
42,90 EUR
57,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico Riserva 2018 Nittardi 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 14% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
42,90 EUR
57,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico Riserva 2018 Nittardi 1,5L Magnum
Red quality wine from Italy, dry, 14% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
86,90 EUR
57,93 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
41 to 60 (from a total of 97)