Sangiovese

Sangiovese is an important type of grape in Italy. Besides its bright red color the Sangiovese has high amounts of acid and tannin. Its most prominent wines are the Brunello die Montalcino DOCG, which contains 100% Sangiovese as well as Chianti Classico, Vino Nobile di Montepulciano and Morellino di Scansano.

Chianti Classico Riserva 2019 Nittardi 0,75L
TOP
Red quality wine from Italy, dry, 14% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
44,90 EUR
59,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico Riserva 2019 Nittardi 1,5L Magnum
Red quality wine from Italy, dry, 14% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
87,90 EUR
58,60 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico Riserva DOCG 2021 Castellare di Castellina 0,75L
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 14% Vol, producer: Castellare di Castellina, allergenes: contains sulphites
26,95 EUR
35,93 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
16,90 EUR
22,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico Riserva DOCG 2015 Banfi 0,75L
14,90 EUR
19,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico Riserva DOCG Il Poggiale 2020 Castellare di Castellina 0,75L
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Castellare di Castellina, allergenes: contains sulphites
37,90 EUR
50,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico Riserva DOCG Il Poggiale 2021 Castellare di Castellina 0,75L
-5%
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 14% Vol, producer: Castellare di Castellina, allergenes: contains sulphites
RRP 39,90 EUR
Only 37,90 EUR
50,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico Riserva DOCG Il Poggiale 2022 Castellare di Castellina 0,75L
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Castellare di Castellina, allergenes: contains sulphites
39,90 EUR
53,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Cum Laude Sant Antimo DOC 2021 Banfi 0,75L
-13%
Red quality wine from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Banfi, allergenes: contains sulphites
 
RRP 17,90 EUR
Only 15,50 EUR
20,67 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Governo di Castellina IGT Toscana 2024 Castellare di Castellina 0,75L
Red quality wine IGT from Italy, dry, 13% Vol, producer: Castellare di Castellina, allergenes: contains sulphites
10,90 EUR
14,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grattamacco Bolgheri Rosso DOC 2022 0,75L
red quality wine DOC from Italy, dry, 14% Vol, producer: Grattamacco, allergenes: contains sulphites
24,90 EUR
33,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grattamacco Bolgheri Rosso Superiore DOC 2020 Grattamacco 0,75L
TOP
-5%
red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Grattamacco, allergenes: contains sulphites
RRP 89,90 EUR
Only 85,00 EUR
113,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grattamacco Bolgheri Rosso Superiore DOC 2021 Grattamacco 0,75L
red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Grattamacco, allergenes: contains sulphites
99,90 EUR
133,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grattamacco Bolgheri Rosso Superiore DOC 2022 Grattamacco 0,75L
red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Grattamacco, allergenes: contains sulphites
99,90 EUR
133,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
I Sodi di S. Niccolo 2019 IGT Toscana Castellare di Castellina 0,75L
-10%
Red quality wine IGT from Italy, dry, 14% Vol, producer: Castellare di Castellina, allergenes: contains sulphites
RRP 83,90 EUR
Only 75,00 EUR
100,00 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
I Sodi di S. Niccolo 2021 IGT Toscana Castellare di Castellina 0,75L
-10%
Red quality wine IGT from Italy, dry, 14% Vol, producer: Castellare di Castellina, allergenes: contains sulphites
RRP 83,90 EUR
Only 74,90 EUR
99,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Le Sughere 2022 DOC Maremma Toscana Rocca di Frassinello 0,75L
-13%
Red quality wine DOC from Italy, dry, 14% Vol, producer: Rocca di Frassinello, allergenes: contains sulphites
RRP 21,90 EUR
Only 18,90 EUR
25,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Luitmar 2010 Kuhn 3L Doppelmagnum
Red quality wine from Germany, fruity and dry, 14% Vol, producer: Winery Philipp Kuhn, allergenes: contains sulphites
115,00 EUR
38,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Morellino di Scansano DOCG 2020 Caparzo 0,75L
-11%
RRP 8,90 EUR
Only 7,90 EUR
10,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Nectar Dei IGT Toscana 2010 Nittardi 5L
Red quality wine form Italy, dry ,13,7% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
342,90 EUR
68,58 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
61 to 80 (from a total of 97)