Lagrein

Lagrein is an atochton type of grape, which is cultivated in the region of Trentin in South Tirol. Its scent of violets, dark ruby color and tremendous tannin are characteristic of Lagrein. With the Lagrein Masetti Cent`anni Dürer Weg produced by Cantina Lavis we have a top limited edition Lagrein.

Lagrein Alto Adige DOC 2024 Kellerei Bozen 0,75L
Red quality wine from Italy, fruity and dry, 13% Vol., producer: Winery Kellerei Bozen, allergenes: contains sulphites
 
12,49 EUR
16,65 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Lagrein Merlot Riserva Mauritius Alto Adige DOC 2020 Kellerei Bozen 0,75L
Red quality wine from Italy, fruity and dry, 14% Vol., producer: Winery Kellerei Bozen, allergenes: contains sulphites
 
35,90 EUR
47,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Lagrein Merlot Riserva Mauritius Alto Adige DOC 2021 Kellerei Bozen 0,75L
TOP
Red quality wine from Italy, fruity and dry, 14% Vol., producer: Winery Kellerei Bozen, allergenes: contains sulphites
 
35,90 EUR
47,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Lagrein Riserva Prestige Alto Adige DOC 2020 Kellerei Bozen 0,75L
Red quality wine from Italy, fruity and dry, 14% Vol., producer: Winery Kellerei Bozen, allergenes: contains sulphites
 
27,90 EUR
37,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Lagrein Riserva Prestige Alto Adige DOC 2021 Kellerei Bozen 0,75L
Red quality wine from Italy, fruity and dry, 14% Vol., producer: Winery Kellerei Bozen, allergenes: contains sulphites
 
28,90 EUR
38,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Lagrein Riserva Taber Alto Adige DOC 2021 Kellerei Bozen 0,75L
-4%
Red quality wine from Italy, fruity and dry, 14% Vol., producer: Winery Kellerei Bozen, allergenes: contains sulphites
 
RRP 49,90 EUR
Only 47,90 EUR
63,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Lagrein Riserva Taber Alto Adige DOC 2021 Kellerei Bozen 0,75L
Red quality wine from Italy, fruity and dry, 14% Vol., producer: Winery Kellerei Bozen, allergenes: contains sulphites
 
49,90 EUR
66,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
St. Magdalener Alto Adige DOC 2022 Kellerei Bozen 0,75L
Red quality wine from Italy, fruity and dry, 12,5% Vol., producer: Winery Kellerei Bozen, allergenes: contains sulphites
 
10,00 EUR
13,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
1 to 10 (from a total of 10)