Merlot

Merlot makes for fruity and full bodied wine. It is also found in Cuvée in small amounts.

Le Sughere 2022 DOC Maremma Toscana Rocca di Frassinello 0,75L
-13%
Red quality wine DOC from Italy, dry, 14% Vol, producer: Rocca di Frassinello, allergenes: contains sulphites
RRP 21,90 EUR
Only 18,90 EUR
25,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Luitmar 2020 Kuhn 0,75L
Red quality wine from Germany, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Winery Philipp Kuhn, allergenes: contains sulphites
31,00 EUR
41,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Madreselva Lazio IGT 2018 Casale del Giglio 0,75L
Red quality wine IGT from Italy, dry, fruity and spicy, 14% Vol, producer: Casale del Giglio, allergenes: contains sulphites
22,90 EUR
30,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Merlot 2017 Lunzer 0,75L Lunzer 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Gerhard & Michaela Lunzer, allergenes: contains sulphites
18,90 EUR
25,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Merlot 2018 Lunzer 0,75L Lunzer 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Gerhard & Michaela Lunzer, allergenes: contains sulphites
18,90 EUR
25,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Merlot 2018 Lunzer 1,5L Lunzer 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Gerhard & Michaela Lunzer, allergenes: contains sulphites
39,90 EUR
26,60 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Merlot Privatkeller 2019 Schloss Gobelsburg 1,5L Magnum
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Schloss Gobelsburg, allergenes: contains sulphites
71,90 EUR
47,93 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Merlot Riserva Siebeneich Alto Adige DOC 2019 Kellerei Bozen 0,75L
Red quality wine from Italy, fruity and dry, 14,5% Vol., producer: Winery Kellerei Bozen, allergenes: contains sulphites
 
33,90 EUR
45,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Merlot Terre di Lavisio Vigneti delle Dolomiti IGT 2020 Cantina Lavis 1L
7,80 EUR
7,80 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Nectar Dei IGT Toscana 2010 Nittardi 5L
Red quality wine form Italy, dry ,13,7% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
342,90 EUR
68,58 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Nectar Dei IGT Toscana 2013 Nittardi 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
46,90 EUR
62,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Nectar Dei IGT Toscana 2019 Nittardi 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 14% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
48,90 EUR
65,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Nectar Dei IGT Toscana 2019 Nittardi 1,5L
99,90 EUR
66,60 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Nectar Dei IGT Toscana 2020 Nittardi 1,5L
104,90 EUR
69,93 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Nectar Dei IGT Toscana 2021 Nittardi 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 15% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
49,90 EUR
66,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Ornello 2021 DOC Maremma Toscana Rocca di Frassinello 0,75L
TOP
Red quality wine DOC from Italy, dry, 15% Vol, producer: Rocca di Frassinello, allergenes: contains sulphites
17,50 EUR
23,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Phigaia After the Red 2021 Serafini & Vidotto 0,75L
19,90 EUR
26,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Phigaia After the Red 2021 Serafini & Vidotto 0,75L
43,90 EUR
29,27 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Poggio ai Merli 2019 IGT Toscana Castellare di Castellina 0,75L
-7%
Red quality wine IGT from Italy, dry, 14% Vol, producer: Castellare di Castellina, allergenes: contains sulphites
RRP 78,50 EUR
Only 73,00 EUR
97,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
41 to 60 (from a total of 67)