Grüner Veltliner

Grüner Veltliner, a classical type of grape in Austria, is renowned for its freshness and nuances of citrus and pepper spicyness.

Grüner Veltliner Federspiel Frauenweingärten 2024 Frischengruber 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 12,5% Vol, producer: Frischengruber, allergenes: contains sulphites
12,90 EUR
17,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Federspiel Frauenweingärten 2025 Frischengruber 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 12,5% Vol, producer: Frischengruber, allergenes: contains sulphites
12,90 EUR
17,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Federspiel Kreuzberg 2023 Frischengruber 0,75L
-18%
White quality wine from Austria, fruity and dry, 12,5% Vol, producer: Frischengruber, allergenes: contains sulphites
RRP 15,90 EUR
Only 13,00 EUR
17,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Federspiel Kreuzberg 2024 Frischengruber 0,75L
TOP
-12%
White quality wine from Austria, fruity and dry, 12% Vol, producer: Frischengruber, allergenes: contains sulphites
RRP 16,50 EUR
Only 14,50 EUR
19,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Federspiel Kreuzberg 2025 Frischengruber 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 12% Vol, producer: Frischengruber, allergenes: contains sulphites
16,90 EUR
22,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner im  Strassertal 2022 Arndorfer 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 12% Vol, producer: Winery Andreas Wendelin, allergenes: contains sulphites
10,00 EUR
13,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Kreutles Federspiel 2024 Knoll 0,75
White quality wine from Austria, fruity and dry, 12,5% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
22,50 EUR
30,00 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Kreutles Federspiel 2024 Knoll 0,75
White quality wine from Austria, fruity and dry, 12,5% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
23,90 EUR
31,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Landwein Arndorfer 1L
White country wine from Austria, fruity and dry, 11,5% Vol, producer: Winery Andreas Wendelin, allergenes: contains sulphites
8,90 EUR
8,90 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Langenlois 2025 Schloss Gobelsburg 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13% Vol, producer: Schloss Gobelsburg, allergenes: contains sulphites
18,30 EUR
24,40 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Loibenberg Smaragd 2021 Knoll 3L Doppelmagnum in Holzkiste
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
259,00 EUR
86,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Loibenberg Smaragd 2022 Knoll 1.5L Magnum
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
93,90 EUR
62,60 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Loibenberg Smaragd 2023 Knoll 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
44,90 EUR
59,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Loibenberg Smaragd 2023 Knoll 1.5L Magnum
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
93,90 EUR
62,60 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Loibenberg Smaragd 2024Knoll 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
44,90 EUR
59,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Loibenberg Smaragd 2025 Knoll 0,75L
NEW
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
45,90 EUR
61,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Loibenberg Smaragd 2025 Knoll 1.5L Magnum
NEW
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
96,90 EUR
64,60 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Löss 2025 Schlosskellerei Gobelsburg 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 12% Vol, producer: Schloss Gobelsburg, allergenes: contains sulphites
9,90 EUR
13,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Reserve 2018 fast vergessen Wendelin 1,5L Magnum
White quality wine from Austria, fruity and dry, 15% Vol, producer: Winery Andreas Wendelin, allergenes: contains sulphites
29,90 EUR
19,93 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Ried Grub 1 ÖTW Kamptal 2019 Schloss Gobelsburg 0,75L
TOP
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Schloss Gobelsburg, allergenes: contains sulphites
32,90 EUR
43,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
1 to 20 (from a total of 54)