Turbiana

With at least 90% of Turbiana it is the main part of the great Lugana. We recommend the Ca dei Frati Lugana.

White quality wine DOC from Italy, dry, 11,5% Vol, producer: Tommasi, allergenes: contains sulphites
9,90 EUR
13,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Brolettino Lugana DOC 2024 Ca dei Frati 0,75L
White quality wine from Italy, dry, 13,0% Vol, producer: Ca dei Frati, allergenes: contains sulphites
18,90 EUR
25,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Cuvée dei Frati Brut Metodo classico Ca dei Frati 0,75L
-5%
Spumante from Italy, brut, 13% Vol, producer: Ca dei Frati, allergenes: contains sulphites
RRP 18,50 EUR
Only 17,50 EUR
23,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Cuvée dei Frati Dosaggio Zero Metodo classico Ca dei Frati 0,75L
-10%
Spumante from Italy, brut, 13% Vol, producer: Ca dei Frati, allergenes: contains sulphites
RRP 27,90 EUR
Only 24,90 EUR
33,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
I Frati Lugana DOC 2025 Ca dei Frati 0,375L
8,99 EUR
23,97 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
I Frati Lugana DOC 2025 Ca dei Frati 0,75L
White quality wine DOC from Italy, dry, 13% Vol, producer: Ca dei Frati, allergenes: contains sulphites
13,90 EUR
18,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
I Frati Lugana DOC 2025 Ca dei Frati 1,5L
White quality wine from Austria, dry, 13% Vol, producer: Ca dei Frati, allergenes: contains sulphites
32,90 EUR
21,93 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
I Frati Lugana DOC 2025 Ca dei Frati 3L Doppel-Magnum
White quality wine from Austria, dry, 13% Vol, producer: Ca dei Frati, allergenes: contains sulphites
109,00 EUR
36,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Lugana DOC 2025 Ottella 0,75L
TOP
White quality wine DOC from Italy, dry, 12,5% Vol, producer: Ottella, allergenes: contains sulphites
12,90 EUR
17,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Lugana DOC Le Creete 2024 Ottella 0,75L
TOP
-9%
RRP 16,50 EUR
Only 15,00 EUR
20,00 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Lugana Le Fornaci DOC 2025 Tommasi 0,75L
TOP
White quality wine DOC from Italy, dry, 12,5% Vol, producer: Tommasi, allergenes: contains sulphites
11,90 EUR
15,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Molceo Lugana Riserva DOC 2019 Ottella 0,75L
22,50 EUR
30,00 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Molceo Lugana Riserva DOC 2022 Ottella 0,75L
24,90 EUR
33,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Satrico Bianco Lazio IGT 2024 Casale del Giglio 0,75L
TOP
-6%
RRP 10,90 EUR
Only 10,20 EUR
13,60 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
1 to 14 (from a total of 14)