Merlot

Merlot makes for fruity and full bodied wine. It is also found in Cuvée in small amounts.

Praun Merlot Riserva Siebeneich Alto Adige DOC 2021 Kellerei Bozen 0,75L
Red quality wine from Italy, fruity and dry, 14,5% Vol., producer: Winery Kellerei Bozen, allergenes: contains sulphites
 
33,90 EUR
45,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Rocca di Frassinello 2016 DOC Maremma Toscana Rocca di Frassinello 0,75L
Red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Rocca di Frassinello, allergenes: contains sulphites
46,90 EUR
62,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Rocca di Frassinello 2018 DOC Maremma Toscana Rocca di Frassinello 0,75L
Red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Rocca di Frassinello, allergenes: contains sulphites
45,90 EUR
61,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Rocca di Frassinello 2019 DOC Maremma Toscana Rocca di Frassinello 0,75L
Red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Rocca di Frassinello, allergenes: contains sulphites
46,90 EUR
62,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Rocca di Frassinello San Germano 2018 DOC Maremma Toscana Rocca di Frassinello 0,75L
TOP
-8%
Red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Rocca di Frassinello, allergenes: contains sulphites
RRP 94,90 EUR
Only 86,90 EUR
115,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
61 to 67 (from a total of 67)