Headline

Amarone della Valpolicella DOCG 2011 Tenuta Santa Maria Valverde 0,75L
TOP
-20%
Red quality wine from Italy, dry, 16% Vol, producer: Tenuta Santa Maria Valverde, allergenes: contains sulphites
RRP 74,90 EUR
Only 59,90 EUR
79,87 EUR per liter
Freistil 2024 Kuhn 0,75L
TOP
White quality wine from Germany, fruity and dry, 11,5% Vol, producer: Winery Philipp Kuhn, allergenes: contains sulphites
9,90 EUR
13,20 EUR per liter
Cinerino Langhe DOC Bianco 2024 Abbona Marziano 0,75L
TOP
White quality wine DOC from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Abbona Marziano, allergenes: contains sulphites
 
23,90 EUR
31,87 EUR per liter
Campo Sireso IGT 2020 Ottella 0,75L
TOP
21,90 EUR
29,20 EUR per liter
Se 2017 Salento Primitivo IGT Gianfranco Fino 0,75L
TOP
Red quality wine IGT from Italy, dry, 16% Vol, producer: Gianfranco Fino, allergenes: contains sulphites
48,90 EUR
65,20 EUR per liter
Barolo Cerviano Merli 2016 Abbona Marziano 0,75L
TOP
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 15% Vol, producer: Abbona Marziano, allergenes: contains sulphites
 
54,90 EUR
73,20 EUR per liter
Morillon Sulz Erste STK Lage 2019 Tement 0,75L
TOP
-6%
White quality wine from Austria, dry, 13% Vol., producer: Winery Tement, allergenes: contains sulphites
RRP 31,90 EUR
Only 29,90 EUR
39,87 EUR per liter
Blaufränkisch Creitzer Reserve 2021 Gesellmann 0,75L
TOP
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 14,5% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
22,90 EUR
30,53 EUR per liter
Brunello di Montalcino DOCG La Casa 2016 Caparzo 0,75L
TOP
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 14% Vol, producer: Caparzo, allergenes: contains sulphites
 
58,90 EUR
78,53 EUR per liter
Grattamacco Bolgheri Rosso Superiore DOC 2020 Grattamacco 0,75L
TOP
-5%
red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Grattamacco, allergenes: contains sulphites
RRP 89,90 EUR
Only 85,00 EUR
113,33 EUR per liter
Lugana Le Fornaci DOC 2025 Tommasi 0,75L
TOP
White quality wine DOC from Italy, dry, 12,5% Vol, producer: Tommasi, allergenes: contains sulphites
11,90 EUR
15,87 EUR per liter
St. Laurent 2021 Umathum 0,75L
TOP
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 11,5% Vol, producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
13,90 EUR
18,53 EUR per liter
Chianti Classico DOCG 2023 Castellare di Castellina 0,75L
TOP
-4%
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Castellare di Castellina, allergenes: contains sulphites
RRP 17,70 EUR
Only 16,90 EUR
22,53 EUR per liter
Chardonnay Leithakalk 2023 Kollwentz 0,75L
TOP
White quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Winery Kollwentz, allergenes: contains sulphites
25,90 EUR
34,53 EUR per liter
Giambattista Valli Cerasuolo di Vittoria DOCG 2022 Feudi del Pisciotto 0,75L
TOP
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Feudi del Pisciotto, allergenes: contains sulphites
18,50 EUR
24,67 EUR per liter
Transparent pixel

Headline

Riesling Smaragd Vinotheksfüllung 2025 Knoll 0,75L
NEW
White quality wine from Austria, fruity and dry, 14% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
82,90 EUR
110,53 EUR per liter
Riesling Schütt Smaragd 2025 Knoll 1,5L
NEW
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
139,90 EUR
93,27 EUR per liter
Riesling Loibenberg Smaragd 2025 Knoll 1,5L Magnum
NEW
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
104,90 EUR
69,93 EUR per liter
Riesling Schütt Smaragd 2025 Knoll 0,75L
NEW
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
65,90 EUR
87,87 EUR per liter
Riesling Pfaffenberg Selection 2024 Knoll 0,75
NEW
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
49,90 EUR
66,53 EUR per liter
Riesling Loibenberg Smaragd 2025 Knoll 0,75L
NEW
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
49,90 EUR
66,53 EUR per liter
Riesling Kellerberg Smaragd 2025 Knoll 0,75L
NEW
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
49,90 EUR
66,53 EUR per liter
Grüner Veltliner Smaragd Vinothekfüllung 2025 Knoll 1,5L Magnum
NEW
White quality wine from Austria, fruity and dry, 14% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
155,00 EUR
103,33 EUR per liter
Grüner Veltliner Schütt Smaragd 2025 Knoll 0,75L
NEW
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
45,90 EUR
61,20 EUR per liter
Grüner Veltliner Smaragd Vinothekfüllung 2025 Knoll 0,75L
NEW
White quality wine from Austria, fruity and dry, 14% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
69,90 EUR
93,20 EUR per liter
Transparent pixel

Headline

Mirabellen Liqueur 25% Lantenhammer 0,5L
-13%
RRP 29,90 EUR
Only 25,90 EUR
51,80 EUR per liter
Grüner Veltliner Ried Lamm 1 ÖTW Kamptal 2022 Schloss Gobelsburg 0,75L
-5%
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Schloss Gobelsburg, allergenes: contains sulphites
RRP 54,90 EUR
Only 51,90 EUR
69,20 EUR per liter
Rosa dei Frati 2023 Ca dei Frati 0,75L
-7%
RRP 13,90 EUR
Only 12,90 EUR
17,20 EUR per liter
Sauvignon Blanc Mock Alto Adige DOC 2023 Kellerei Bozen 0,75L
-12%
White quality wine from Italy, fruity and dry, 14% Vol., producer: Winery Kellerei Bozen, allergenes: contains sulphites
 
RRP 15,90 EUR
Only 13,90 EUR
18,53 EUR per liter
Baffonero 2020 DOC Maremma Toscana Rocca di Frassinello 0,75L
TOP
-16%
Red quality wine DOC from Italy, dry, 15% Vol, producer: Rocca di Frassinello, allergenes: contains sulphites
RRP 239,00 EUR
Only 199,00 EUR
265,33 EUR per liter
Marillen Brand 42% Lantenhammer 0,5L
-10%
RRP 47,90 EUR
Only 42,90 EUR
85,80 EUR per liter
Grüner Veltliner Ried Grub 1 ÖTW Kamptal 2022 Schloss Gobelsburg 0,75L
-7%
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Schloss Gobelsburg, allergenes: contains sulphites
RRP 41,90 EUR
Only 38,90 EUR
51,87 EUR per liter
Cum Laude Sant Antimo DOC 2021 Banfi 0,75L
-13%
Red quality wine from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Banfi, allergenes: contains sulphites
 
RRP 17,90 EUR
Only 15,50 EUR
20,67 EUR per liter
Coniale 2019 IGT Toscana Castellare di Castellina 0,75L
-4%
Red quality wine IGT from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Castellare di Castellina, allergenes: contains sulphites
RRP 64,90 EUR
Only 61,90 EUR
82,53 EUR per liter
Barolo DOCG Sorano 2020 Alario Claudio 0,75L
-8%
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Alario Claudio, allergenes: contains sulphites
 
RRP 49,90 EUR
Only 45,90 EUR
61,20 EUR per liter
Baffonero 2019 DOC Maremma Toscana Rocca di Frassinello 0,75L
-8%
Red quality wine DOC from Italy, dry, 15% Vol, producer: Rocca di Frassinello, allergenes: contains sulphites
RRP 229,00 EUR
Only 209,00 EUR
278,67 EUR per liter
I Sodi di S. Niccolo 2019 IGT Toscana Castellare di Castellina 0,75L
-10%
Red quality wine IGT from Italy, dry, 14% Vol, producer: Castellare di Castellina, allergenes: contains sulphites
RRP 83,90 EUR
Only 75,00 EUR
100,00 EUR per liter
Rosa Dolce & Gabbana Sicilia DOC 2021 Donnafugata 0,75L
-10%
Rosé quality wine DOC from Italy, dry, 12,5% Vol., producer: Donnafugata, allergenes: contains sulphites
 
RRP 29,90 EUR
Only 26,90 EUR
35,87 EUR per liter
Lagrein Riserva Taber Alto Adige DOC 2021 Kellerei Bozen 0,75L
-4%
Red quality wine from Italy, fruity and dry, 14% Vol., producer: Winery Kellerei Bozen, allergenes: contains sulphites
 
RRP 49,90 EUR
Only 47,90 EUR
63,87 EUR per liter
Lugana DOC Le Creete 2024 Ottella 0,75L
TOP
-9%
RRP 16,50 EUR
Only 15,00 EUR
20,00 EUR per liter
G 2020 Gesellmann 1,5L Magnum
-3%
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 15% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains allergenes
RRP 195,00 EUR
Only 189,00 EUR
126,00 EUR per liter
Vino Nobile di Montepulciano DOCG Santa Caterina 2020 Trerose 0,75L
-6%
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 14% Vol, producer: Trerose, allergenes: contains sulphites
RRP 14,90 EUR
Only 13,90 EUR
18,53 EUR per liter
Irisse Montecucco Vermentino DOC 2020 Colle Massari 0,75L
-28%
White quality wine DOC from Italy, dry, 14% Vol, producer: Colle Massari, allergenes: contains sulphites
RRP 13,90 EUR
Only 9,99 EUR
13,32 EUR per liter
Welschriesling Vulkanland Steiermark DAC 2022 Frauwallner 0,75L
-8%
White quality wine DAC from Austria, dry, 11,5% Vol, producer: Winery Frauwallner, allergenes: contains sulphites
RRP 9,40 EUR
Only 8,60 EUR
11,47 EUR per liter
Satrico Bianco Lazio IGT 2024 Casale del Giglio 0,75L
TOP
-6%
RRP 10,90 EUR
Only 10,20 EUR
13,60 EUR per liter
Chianti Classico DOCG 2023 Castellare di Castellina 0,75L
TOP
-4%
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Castellare di Castellina, allergenes: contains sulphites
RRP 17,70 EUR
Only 16,90 EUR
22,53 EUR per liter
Rocca di Frassinello San Germano 2018 DOC Maremma Toscana Rocca di Frassinello 0,75L
TOP
-8%
Red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Rocca di Frassinello, allergenes: contains sulphites
RRP 94,90 EUR
Only 86,90 EUR
115,87 EUR per liter
Slyrs Single Malt Whisky Oktoberfest Edition 45% 0,7L 2022
-9%
RRP 87,90 EUR
Only 79,90 EUR
114,14 EUR per liter
Baffonero 2016 DOC Maremma Toscana Rocca di Frassinello 0,75L
-8%
Red quality wine DOC from Italy, dry, 15% Vol, producer: Rocca di Frassinello, allergenes: contains sulphites
RRP 239,00 EUR
Only 219,00 EUR
292,00 EUR per liter
Pratto 2021 Ca dei Frati 0,75L
-15%
White quality wine from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Ca dei Frati, allergenes: contains sulphites
RRP 18,90 EUR
Only 16,00 EUR
21,33 EUR per liter
Barolo DOCG Riva Rocca 2020 Alario Claudio 0,75L
-6%
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Alario Claudio, allergenes: contains sulphites
 
RRP 45,90 EUR
Only 42,90 EUR
57,20 EUR per liter
Sauvignon Blanc Vulkanland 2022 Frauwallner 0,75L
-6%
White quality wine from Austria, dry, 12,5% Vol, producer: Winery Frauwallner, allergenes: contains sulphites
RRP 13,95 EUR
Only 13,00 EUR
17,33 EUR per liter
Grüner Veltliner Ried Lamm 1 ÖTW Kamptal 2021 Schloss Gobelsburg 0,75L
-4%
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Schloss Gobelsburg, allergenes: contains sulphites
RRP 51,90 EUR
Only 49,50 EUR
66,00 EUR per liter
Barolo DOCG Riva Rocca 2019 Alario Claudio 0,75L
-10%
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Alario Claudio, allergenes: contains sulphites
 
RRP 47,90 EUR
Only 42,90 EUR
57,20 EUR per liter
Chardonnay Toscana IGT 2024 Caparzo 0,75L
-24%
RRP 7,90 EUR
Only 6,00 EUR
8,00 EUR per liter
Sauvignon Blanc Straden Vulkanland 2021 Frauwallner 0,75L
-8%
White quality wine from Austria, dry, 13% Vol, producer: Winery Frauwallner, allergenes: contains sulphites
RRP 17,90 EUR
Only 16,30 EUR
21,73 EUR per liter
Sauvignon Blanc Steinmühle Methusalemreben 2020 Kollwentz 0,75L
TOP
-7%
White quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Winery Kollwentz, allergenes: contains sulphites
RRP 42,90 EUR
Only 39,90 EUR
53,20 EUR per liter
Roses Roses IGT 2024 Ottella 0,75L
-16%
Rosé quality wine IGT from Italy, dry, 12.5% Vol., producer: Otella, allergenes: contains sulphites
RRP 11,95 EUR
Only 10,00 EUR
13,33 EUR per liter
Riesling Meine Welt Smaragd 2021 Frischengruber 0,75L
TOP
-5%
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13% Vol, producer: Frischengruber, allergenes: contains sulphites
RRP 39,90 EUR
Only 37,90 EUR
50,53 EUR per liter
Le Rime Toscana IGT 2023 Banfi 0,75L
-14%
White quality wine from Italy, dry, 12,5% Vol, producer: Banfi, allergenes: contains sulphites
RRP 6,90 EUR
Only 5,90 EUR
7,87 EUR per liter
Langhe Rosso DOC  Barbera Casaret 2020 Abbona Marziano 0,75L
-12%
Red quality wine DOC from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Abbona Marziano, allergenes: contains sulphites
 
RRP 10,90 EUR
Only 9,50 EUR
12,67 EUR per liter
Zalto Denk`Art Burgundy Wine Glass
-8%
RRP 49,90 EUR
Only 45,90 EUR
Barolo DOCG Sorano 2019 Alario Claudio 0,75L
TOP
-9%
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Alario Claudio, allergenes: contains sulphites
 
RRP 51,90 EUR
Only 46,90 EUR
62,53 EUR per liter
Sherazade Nero d`Avola Sizilia DOC 2019 Donnafugata 0,75L
-20%
RRP 12,49 EUR
Only 9,90 EUR
13,20 EUR per liter
Cuvée dei Frati Dosaggio Zero Metodo classico Ca dei Frati 0,75L
-10%
Spumante from Italy, brut, 13% Vol, producer: Ca dei Frati, allergenes: contains sulphites
RRP 27,90 EUR
Only 24,90 EUR
33,20 EUR per liter
Zalto Denk`Art Whater Glass
-8%
RRP 44,90 EUR
Only 40,90 EUR
Coniale 2020 IGT Toscana Castellare di Castellina 0,75L
-4%
Red quality wine IGT from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Castellare di Castellina, allergenes: contains sulphites
RRP 64,90 EUR
Only 61,90 EUR
82,53 EUR per liter
Sauvignon Blanc Steinmühle 2017 Kollwentz 0,75L
-21%
White quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Winery Kollwentz, allergenes: contains sulphites
RRP 27,90 EUR
Only 22,00 EUR
29,33 EUR per liter
Brunello di Montalcino DOCG 2019 Banfi 0,75L
-15%
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Banfi, allergenes: contains sulphites
 
RRP 32,90 EUR
Only 27,90 EUR
37,20 EUR per liter
Zalto Denk`Art Whitewine Glass
-6%
RRP 44,90 EUR
Only 41,90 EUR
Riesling Ried Heiligenstein 1 ÖTW Kamptal 2022 Schloss Gobelsburg 0,75L
-8%
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Schloss Gobelsburg, allergenes: contains sulphites
RRP 54,90 EUR
Only 49,99 EUR
66,65 EUR per liter
Williams Brand unfiltriert 42% Lantenhammer 0,5L
-8%
RRP 45,90 EUR
Only 41,90 EUR
83,80 EUR per liter
Le Sughere 2022 DOC Maremma Toscana Rocca di Frassinello 0,75L
-13%
Red quality wine DOC from Italy, dry, 14% Vol, producer: Rocca di Frassinello, allergenes: contains sulphites
RRP 21,90 EUR
Only 18,90 EUR
25,20 EUR per liter
Sassicaia Bolgheri DOC 2019 Tenuta San Guido 1,5L
-12%
RRP 399,00 EUR
Only 349,00 EUR
465,33 EUR per liter
Cuvée dei Frati Brut Metodo classico Ca dei Frati 0,75L
-5%
Spumante from Italy, brut, 13% Vol, producer: Ca dei Frati, allergenes: contains sulphites
RRP 18,50 EUR
Only 17,50 EUR
23,33 EUR per liter
Transparent pixel

Lorem
Ipsum dolor
sit amet

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.

Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Donec quam felis, ultricies nec, pellentesque eu, pretium quis, sem. Nulla consequat massa quis enim.

Donec pede justo, fringilla vel, aliquet nec, vulputate eget, arcu. In enim justo, rhoncus ut, imperdiet a, venenatis vitae, justo. Nullam dictum felis eu pede mollis pretium. Integer tincidunt. Cras dapibus. Vivamus elementum semper nisi. Aenean vulputate eleifend tellus. Aenean leo ligula, porttitor eu, consequat vitae, eleifend ac, enim.

Aliquam lorem ante, dapibus in, viverra quis, feugiat a, tellus. Phasellus viverra nulla ut metus varius laoreet. Quisque rutrum. Aenean imperdiet. Etiam ultricies nisi vel augue. Curabitur ullamcorper ultricies nisi. Nam eget dui. Etiam rhoncus.

Maecenas tempus, tellus eget condimentum rhoncus, sem quam semper libero, sit amet adipiscing sem neque sed ipsum. Nam quam nunc, blandit vel, luctus pulvinar, hendrerit id, lorem. Maecenas nec odio et ante tincidunt tempus.

Trockenbeerenauslese 2007 Umathum 0,375L
White special quality wine from Austria, 12,4% Vol., producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
27,90 EUR
74,40 EUR per liter
Pinot Noir 2008 Umathum 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 14,5% Vol, producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
32,00 EUR
42,67 EUR per liter
Ried Hallebuehl 2017 Umathum 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 13,1% Vol, producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
49,90 EUR
66,53 EUR per liter
St. Laurent vom Stein 2015 Umathum 0,75L
TOP
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 12,7% Vol, producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
47,90 EUR
63,87 EUR per liter
Blaufränkisch 2019 Umathum 0,75L
Red quality wine form Austria, fruity and dry, 12,8% Vol, producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
13,50 EUR
18,00 EUR per liter
Transparent pixel