Cuvée red

Cuvée red. Red wines are matured seperatly and then combined in the desired proportion. Therefore the producer can adapt to differences in climat from year to year and perfect the wine by changing the proportions.

Bela Rex 2017 Gesellmann 1,5L Magnum
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 14,5% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
93,90 EUR
62,60 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Bela Rex 2021 Gesellmann 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 14,5% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
44,90 EUR
59,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Bela Rex 2022 Gesellmann 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 14,5% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
44,90 EUR
59,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Borgonero Toscana IGT 2021 Caparzo Borgo Scopeto 0,75L
TOP
12,90 EUR
17,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Borgonero Toscana IGT 2022 Caparzo Borgo Scopeto 0,75L
12,90 EUR
17,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Cabernet Merlot 2015 Lunzer 0,75L
18,90 EUR
25,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Camparol Amarone DOCG 2019 Corte Alta 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 16% Vol, producer: Corte Alta, allergenes: contains sulphites
33,90 EUR
45,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Campo Sireso IGT 2020 Ottella 0,75L
TOP
21,90 EUR
29,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Campo Sireso IGT 2021 Ottella 0,75L
21,90 EUR
29,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Centine RossoToscana IGT 2022 Banfi 0,75L
TOP
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Banfi, allergenes: contains sulphites
 
8,90 EUR
11,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Banfi, allergenes: contains sulphites
 
7,50 EUR
10,00 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico Riserva 2010 Nittardi 5L
329,90 EUR
65,98 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico Riserva 2012 Nittardi 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 13,7% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
45,90 EUR
61,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico Riserva 2013 Nittardi 3L Doppel-Magnum
Red quality wine from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
189,90 EUR
63,30 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico Riserva 2013 Nittardi 5L
329,90 EUR
65,98 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico Riserva 2015 Nittardi 1,5L Magnum
92,90 EUR
61,93 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chianti Classico Riserva 2016 Nittardi 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 14% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
42,90 EUR
57,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Colle Massari Montecucco Rosso Riserva DOC 2019 Colle Massari 0,75L
TOP
red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Colle Massari, allergenes: contains sulphites
13,90 EUR
18,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Colle Massari Montecucco Rosso Riserva DOC 2022 Colle Massari 0,75L
red quality wine DOC from Italy, dry, 14% Vol, producer: Colle Massari, allergenes: contains sulphites
13,90 EUR
18,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Cum Laude Sant Antimo DOC 2021 Banfi 0,75L
-13%
Red quality wine from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Banfi, allergenes: contains sulphites
 
RRP 17,90 EUR
Only 15,50 EUR
20,67 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
21 to 40 (from a total of 160)