Cuvée red

Cuvée red. Red wines are matured seperatly and then combined in the desired proportion. Therefore the producer can adapt to differences in climat from year to year and perfect the wine by changing the proportions.

Cuvée de Merin 2015 Neumeister 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Winery Neumeister, allergenes: contains sulphites
25,90 EUR
34,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Cuvée de Merin 2015 Neumeister 1,5L Magnum
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Winery Neumeister, allergenes: contains sulphites
52,90 EUR
35,27 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Cuvée de Merin 2017 Neumeister 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Winery Neumeister, allergenes: contains sulphites
25,90 EUR
34,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Cuvée de Merin 2017 Neumeister 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Winery Neumeister, allergenes: contains sulphites
52,90 EUR
35,27 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Cuvée de Merin 2019 Neumeister 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Winery Neumeister, allergenes: contains sulphites
25,90 EUR
34,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
De Buris Amarone della Valpolicella Classico Riserva DOCG 2010 Tommasi 0,75L
TOP
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 15,5% Vol, producer: Tommasi, allergenes: contains sulphites
269,90 EUR
359,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Eichkogel 2015 Kollwentz 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
32,90 EUR
43,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Eichkogel 2015 Kollwentz 1,5L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
66,90 EUR
44,60 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Eichkogel 2015 Kollwentz 3L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
139,90 EUR
46,63 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Eichkogel 2017 Kollwentz 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
32,90 EUR
43,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Eichkogel 2017 Kollwentz 1,5L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
66,90 EUR
44,60 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Eichkogel 2018 Kollwentz 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
31,90 EUR
42,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Eichkogel 2019 Kollwentz 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
31,90 EUR
42,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Eichkogel 2021 Kollwentz 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
31,90 EUR
42,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Eruption rot 2013 Frauwallner 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Frauwallner, allergenes: contains sulphites
21,90 EUR
29,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Etna Rosso DOC 2017 Sul Vulcano Donnafugata 0,75L
Red quality wine DOC from Italy, dry, 14,1% Vol, producer: Donnafugata, allergenes: contains sulphites
 
18,90 EUR
25,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Excelsus Toscana IGT 2018 Banfi 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 15% Vol, prdocuer: Banfi, allergenes: contains sulphites
 
42,90 EUR
57,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Floramundi Cerasuolo di Vittoria DOCG 2022 Donnafugata 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 13% Vol, producer: Donnafugata, allergenes: contains sulphites
 
16,90 EUR
22,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Fragore Etna DOC Contrada Montelaguardia 2016 Donnafugata 0.75L
Red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Donnafugata, allergenes: contains sulphites
 
54,90 EUR
73,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Fragore Etna DOC Contrada Montelaguardia 2017 Donnafugata 0.75L
TOP
Red quality wine DOC from Italy, dry, 14,4% Vol, producer: Donnafugata, allergenes: contains sulphites
 
52,90 EUR
70,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
41 to 60 (from a total of 160)