Cuvée red

Cuvée red. Red wines are matured seperatly and then combined in the desired proportion. Therefore the producer can adapt to differences in climat from year to year and perfect the wine by changing the proportions.

Ronchedone 2022 Ca dei Frati 1,5L Magnum
Red quality wine from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Ca dei Frati, allergenes: contains sulphites
41,90 EUR
27,93 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Rosso del Soprano Sicilia IGT 2011 Palari 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 13% Vol, producer: Palari, allergenes: contains sulphites
 
21,90 EUR
29,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Santa Ne Sicilia IGT 2008 Palari 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 14% Vol, producer: Palari, allergenes: contains sulphites
 
64,90 EUR
86,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Sassicaia Bolgheri DOC 2019 Tenuta San Guido 1,5L
-12%
RRP 399,00 EUR
Only 349,00 EUR
465,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
St. Magdalener Alto Adige DOC 2022 Kellerei Bozen 0,75L
Red quality wine from Italy, fruity and dry, 12,5% Vol., producer: Winery Kellerei Bozen, allergenes: contains sulphites
 
10,00 EUR
13,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Steinzeiler 2013 Kollwentz 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
78,90 EUR
105,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Steinzeiler 2017 Kollwentz 0,75L
TOP
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
74,90 EUR
99,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Steinzeiler 2017 Kollwentz 1,5L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
154,90 EUR
103,27 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Steinzeiler 2018 Kollwentz 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
72,90 EUR
97,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Steinzeiler 2019 Kollwentz 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 14% Vol, producer: Kollwentz, allergenes: contains sulphites
74,90 EUR
99,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Summus Toscana IGT 2018 Banfi 0,75L
41,50 EUR
55,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Tancredi Dolce & Gabbana Sizilia IGT 2021 Donnafugata 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Donnafugata, allergenes: contains sulphites
 
35,50 EUR
47,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Tornidora Ripasso Valpolicella Classico Superiore DOC 2021 Corte Alta 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 14% Vol, producer: Corte Alta, allergenes: contains sulphites
14,20 EUR
18,93 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Valpolicella Classico DOC 2022 Tenuta Santa Maria Valverde 0,75L
15,90 EUR
21,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Red quality wine from Italy, dry, 13% Vol, producer: Corte Alta, allergenes: contains sulphites
12,50 EUR
16,67 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Vereinter Schatz Rot 2024 MA Arndorfer 0,75L
12,00 EUR
16,00 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
zb 2022 Gesellmann 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 13% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
11,50 EUR
15,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
zb 2023 Gesellmann 0,75L
TOP
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 13% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
11,90 EUR
15,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
141 to 160 (from a total of 160)