Cuvée red

Cuvée red. Red wines are matured seperatly and then combined in the desired proportion. Therefore the producer can adapt to differences in climat from year to year and perfect the wine by changing the proportions.

Phigaia After the Red 2021 Serafini & Vidotto 0,75L
43,90 EUR
29,27 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Pietro dal Cero Amarone DOCG 2008 Ca dei Frati 0,75L
95,00 EUR
126,67 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Pietro dal Cero Amarone DOCG 2010 Ca dei Frati 0,375L
Red quality wine from Italy, dry, 17% Vol, procducer: Ca dei Frati, allergenes: contains sulphites
41,90 EUR
111,73 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Pietro dal Cero Amarone DOCG 2015 Ca dei Frati 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 16% Vol, producer: Ca dei Frati, allergenes: contains sulphites
69,90 EUR
93,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Pietro dal Cero Amarone DOCG 2016 Ca dei Frati 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 16% Vol, producer: Ca dei Frati, allergenes: contains sulphites
69,90 EUR
93,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Pietro dal Cero Amarone DOCG 2017 Ca dei Frati 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 16% Vol, producer: Ca dei Frati, allergenes: contains sulphites
57,90 EUR
77,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Pietro dal Cero Amarone DOCG 2017 Ca dei Frati 1,5L Magnum
129,00 EUR
86,00 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Pietro dal Cero Amarone DOCG 2018 Ca dei Frati 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 16% Vol, producer: Ca dei Frati, allergenes: contains sulphites
62,90 EUR
83,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Pietro dal Cero Amarone DOCG 2019 Ca dei Frati 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 16% Vol, producer: Ca dei Frati, allergenes: contains sulphites
55,90 EUR
74,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Poet 2003 Wendelin 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Winery Andreas Wendelin, allergenes: contains sulphite
33,90 EUR
45,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Poet 2006 Wendelin 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 14% Vol, producer: Winery Andreas Wendelin, allergenes: contains sulphite
33,90 EUR
45,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Poet 2015 Wendelin 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 14,1% Vol, producer: winery Andreas Wendelin, allergenes: contains sulphites
31,90 EUR
42,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Rigoleto Montecucco Rosso DOC 2020 Colle Massari 0,75L
red quality wine DOC from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Colle Massari, allergenes: contains sulphites
10,90 EUR
14,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Ripasso Valpolicella DOC 2019
Red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Ottella, allergenes: contains sulphites
20,50 EUR
27,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Ripasso Valpolicella DOC 2016
Red quality wine DOC from Italy, dry, 14% Vol, producer: Ottella, allergenes: contains sulphites
21,90 EUR
29,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Rocca di Frassinello 2016 DOC Maremma Toscana Rocca di Frassinello 0,75L
Red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Rocca di Frassinello, allergenes: contains sulphites
46,90 EUR
62,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Rocca di Frassinello 2018 DOC Maremma Toscana Rocca di Frassinello 0,75L
Red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Rocca di Frassinello, allergenes: contains sulphites
45,90 EUR
61,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Rocca di Frassinello 2019 DOC Maremma Toscana Rocca di Frassinello 0,75L
Red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Rocca di Frassinello, allergenes: contains sulphites
46,90 EUR
62,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Rocca di Frassinello San Germano 2018 DOC Maremma Toscana Rocca di Frassinello 0,75L
TOP
-8%
Red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Rocca di Frassinello, allergenes: contains sulphites
RRP 94,90 EUR
Only 86,90 EUR
115,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Ronchedone 2022 Ca dei Frati 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 14% Vol, producer: Ca dei Frati, allergenes: contains sulphites
17,90 EUR
23,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
121 to 140 (from a total of 160)