Cuvée red

Cuvée red. Red wines are matured seperatly and then combined in the desired proportion. Therefore the producer can adapt to differences in climat from year to year and perfect the wine by changing the proportions.

Haideboden 2020 Umathum 0,75L
TOP
Red quality wine form Austria, fruity and dry, 13,0% Vol, producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
24,90 EUR
33,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Haideboden 2020 Umathum 1,5L
Red quality wine form Austria, fruity and dry, 13,0% Vol, producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
52,90 EUR
35,27 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Haideboden 2023 Umathum 0,75L
Red quality wine form Austria, fruity and dry, 13,0% Vol, producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
24,90 EUR
33,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Heimspiel Blauer Zweigelt Merlot Ried Buch 2018 Frauwallner 0,75L
Red quality wine from Austria, dry, 13,5% Vol, producer: Frauwallner, allergenes: contains sulphites
23,90 EUR
31,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Il Rosso dellAbazia 2019Serafini & Vidotto 0,75L
Red quality wine form Italy, dry, 13% Vol, producer: Serafini & Vidotto, allergenes: contains sulphites
39,90 EUR
53,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Il Rosso dellAbazia 2020 Serafini & Vidotto 0,75L
Red quality wine form Italy, dry, 13% Vol, producer: Serafini & Vidotto, allergenes: contains sulphites
39,90 EUR
53,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Incognito 2022 Kuhn 0,75L
Red quality wine from Germany, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Kuhn, allergenes: contains sulphites
11,95 EUR
15,93 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Incognito 2023 Kuhn 0,75L
Red quality wine from Germany, fruity and dry, 13% Vol, producer: Kuhn, allergenes: contains sulphites
13,50 EUR
18,00 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Lagrein Merlot Riserva Mauritius Alto Adige DOC 2020 Kellerei Bozen 0,75L
Red quality wine from Italy, fruity and dry, 14% Vol., producer: Winery Kellerei Bozen, allergenes: contains sulphites
 
35,90 EUR
47,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Lagrein Merlot Riserva Mauritius Alto Adige DOC 2021 Kellerei Bozen 0,75L
TOP
Red quality wine from Italy, fruity and dry, 14% Vol., producer: Winery Kellerei Bozen, allergenes: contains sulphites
 
35,90 EUR
47,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Le Sughere 2022 DOC Maremma Toscana Rocca di Frassinello 0,75L
-13%
Red quality wine DOC from Italy, dry, 14% Vol, producer: Rocca di Frassinello, allergenes: contains sulphites
RRP 21,90 EUR
Only 18,90 EUR
25,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Luitmar 2010 Kuhn 3L Doppelmagnum
Red quality wine from Germany, fruity and dry, 14% Vol, producer: Winery Philipp Kuhn, allergenes: contains sulphites
115,00 EUR
38,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Luitmar 2017 Kuhn 0,75L
Red quality wine from Germany, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Winery Philipp Kuhn, allergenes: contains sulphites
29,90 EUR
39,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Luitmar 2019 Kuhn 0,75L
Red quality wine from Germany, fruity and dry, 14% Vol, producer: Winery Philipp Kuhn, allergenes: contains sulphites
31,90 EUR
42,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Luitmar 2020 Kuhn 0,75L
Red quality wine from Germany, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Winery Philipp Kuhn, allergenes: contains sulphites
31,00 EUR
41,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
L`Alberello Bolgheri Rosso Superiore DOC 2020 Grattamacco 0,75L
red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Grattamacco, allergenes: contains sulphites
61,90 EUR
82,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
L`Alberello Bolgheri Rosso Superiore DOC 2021 Grattamacco 0,75L
red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Grattamacco, allergenes: contains sulphites
62,90 EUR
83,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
L`Alberello Bolgheri Rosso Superiore DOC 2022 Grattamacco 0,75L
red quality wine DOC from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Grattamacco, allergenes: contains sulphites
59,90 EUR
79,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Madreselva Lazio IGT 2018 Casale del Giglio 0,75L
Red quality wine IGT from Italy, dry, fruity and spicy, 14% Vol, producer: Casale del Giglio, allergenes: contains sulphites
22,90 EUR
30,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Mano Negra 2017 Kuhn 0,75L
Red quality wine from Germany, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Winery Phillip Kuhn, allergenes: contains sulphites
 
15,50 EUR
20,67 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
81 to 100 (from a total of 160)