Cuvée red

Cuvée red. Red wines are matured seperatly and then combined in the desired proportion. Therefore the producer can adapt to differences in climat from year to year and perfect the wine by changing the proportions.

Mano Negra 2023 Kuhn 0,75L
Red quality wine from Germany, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Winery Phillip Kuhn, allergenes: contains sulphites
 
15,80 EUR
21,07 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Mater Matuta Lazio IGT 2017 Casale del Giglio 0,75L
Red quality wine IGT from Italy, dry, fruity and spicy, 14% Vol, producer: Casale del Giglio, allergenes: contains sulphites
47,90 EUR
63,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Mater Matuta Lazio IGT 2018 Casale del Giglio 0,75L
TOP
Red quality wine IGT from Italy, dry, fruity and spicy, 14,5% Vol, producer: Casale del Giglio, allergenes: contains sulphites
49,90 EUR
66,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Mille e una Notte 2017 Donnafugata 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Donnafugata, allergenes: contains sulphites
 
54,90 EUR
73,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Mille e una Notte 2020 Donnafugata 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Donnafugata, allergenes: contains sulphites
 
58,90 EUR
78,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Nectar Dei IGT Toscana 2010 Nittardi 5L
Red quality wine form Italy, dry ,13,7% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
342,90 EUR
68,58 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Nectar Dei IGT Toscana 2013 Nittardi 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
46,90 EUR
62,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Nectar Dei IGT Toscana 2019 Nittardi 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 14% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
48,90 EUR
65,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Nectar Dei IGT Toscana 2019 Nittardi 1,5L
99,90 EUR
66,60 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Nectar Dei IGT Toscana 2020 Nittardi 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 15% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
49,90 EUR
66,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Nectar Dei IGT Toscana 2020 Nittardi 1,5L
104,90 EUR
69,93 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Nectar Dei IGT Toscana 2021 Nittardi 0,75L
Red quality wine from Italy, dry, 15% Vol, producer: Nittardi, allergenes: contains sulphites
49,90 EUR
66,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Nectar Dei IGT Toscana 2021 Nittardi 1,5L
104,90 EUR
69,93 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
OP Eximium No 31 2018 Gesellmann 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
25,90 EUR
34,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
OP Eximium No 34 2021 Gesellmann 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 14,5% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
27,90 EUR
37,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Opus Eximium No 30 2017 Gesellmann 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 14% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
25,90 EUR
34,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Opus Eximium No 35 2022 Gesellmann 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 14,5% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
27,90 EUR
37,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Opus Eximium No 35 2022 Magnum Gesellmann 1,5L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 14,5% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
58,90 EUR
39,27 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Ornello 2021 DOC Maremma Toscana Rocca di Frassinello 0,75L
TOP
Red quality wine DOC from Italy, dry, 15% Vol, producer: Rocca di Frassinello, allergenes: contains sulphites
17,50 EUR
23,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Phigaia After the Red 2021 Serafini & Vidotto 0,75L
19,90 EUR
26,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
101 to 120 (from a total of 160)