Cuvée red

Cuvée red. Red wines are matured seperatly and then combined in the desired proportion. Therefore the producer can adapt to differences in climat from year to year and perfect the wine by changing the proportions.

Fragore Etna DOC Contrada Montelaguardia 2017 Donnafugata 1.5L Magnum
Red quality wine DOC from Italy, dry, 14,4% Vol, producer: Donnafugata, allergenes: contains sulphites
 
119,90 EUR
79,93 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Fragore Etna DOC Contrada Montelaguardia 2019 Donnafugata 0.75L
Red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Donnafugata, allergenes: contains sulphites
 
59,90 EUR
79,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
G 2019 Gesellmann 1,5L Magnum
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 14,5% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains allergenes
199,90 EUR
133,27 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
G 2020 Gesellmann 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 15% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
89,90 EUR
119,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
G 2020 Gesellmann 1,5L Magnum
-3%
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 15% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains allergenes
RRP 195,00 EUR
Only 189,00 EUR
126,00 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
G 2021 Gesellmann 0,75L
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 15% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains sulphites
94,90 EUR
126,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
G 2021 Gesellmann 1,5L Magnum
-5%
Red quality wine from Austria, fruity and dry, 15% Vol, producer: Gesellmann, allergenes: contains allergenes
RRP 199,90 EUR
Only 189,00 EUR
126,00 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Gemei IGT 2020 Ottella 0,75L
Red quality wine IGT from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Ottella, allergenes: contains sulphites
10,90 EUR
14,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Gemei IGT 2022 Ottella 0,75L
Red quality wine IGT from Italy, dry, 14% Vol, producer: Ottella, allergenes: contains sulphites
10,90 EUR
14,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Gemei IGT 2023 Ottella 0,75L
Red quality wine IGT from Italy, dry, 14% Vol, producer: Ottella, allergenes: contains sulphites
11,90 EUR
15,87 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Giambattista Valli Cerasuolo di Vittoria DOCG 2018 Feudi del Pisciotto 0,75L
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Feudi del Pisciotto, allergenes: contains sulphites
18,50 EUR
24,67 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Giambattista Valli Cerasuolo di Vittoria DOCG 2022 Feudi del Pisciotto 0,75L
TOP
Red quality wine DOCG from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Feudi del Pisciotto, allergenes: contains sulphites
18,50 EUR
24,67 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Governo di Castellina IGT Toscana 2024 Castellare di Castellina 0,75L
Red quality wine IGT from Italy, dry, 13% Vol, producer: Castellare di Castellina, allergenes: contains sulphites
10,90 EUR
14,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grattamacco Bolgheri Rosso DOC 2022 0,75L
red quality wine DOC from Italy, dry, 14% Vol, producer: Grattamacco, allergenes: contains sulphites
24,90 EUR
33,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grattamacco Bolgheri Rosso DOC 2024 0,75L
red quality wine DOC from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Grattamacco, allergenes: contains sulphites
24,90 EUR
33,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grattamacco Bolgheri Rosso Superiore DOC 2020 Grattamacco 0,75L
TOP
-5%
red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Grattamacco, allergenes: contains sulphites
RRP 89,90 EUR
Only 85,00 EUR
113,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grattamacco Bolgheri Rosso Superiore DOC 2021 Grattamacco 0,75L
red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Grattamacco, allergenes: contains sulphites
99,90 EUR
133,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grattamacco Bolgheri Rosso Superiore DOC 2022 Grattamacco 0,75L
red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Grattamacco, allergenes: contains sulphites
99,90 EUR
133,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grattamacco Bolgheri Rosso Superiore DOC 2022 Grattamacco 1,5L
red quality wine DOC from Italy, dry, 14,5% Vol, producer: Grattamacco, allergenes: contains sulphites
209,90 EUR
139,93 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Haideboden 2020 Umathum 0,375L
Red quality wine form Austria, fruity and dry, 13,0% Vol, producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
12,90 EUR
34,40 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
61 to 80 (from a total of 160)