White Wine

Morillon Vulkanland 2022 Frauwallner 0,75L
White quality wine from Austria, dry, 13% Vol, producer: Winery Frauwallner, allergenes: contains sulphites
12,70 EUR
16,93 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Welschriesling Vulkanland Steiermark DAC 2022 Frauwallner 0,75L
-8%
White quality wine DAC from Austria, dry, 11,5% Vol, producer: Winery Frauwallner, allergenes: contains sulphites
RRP 9,40 EUR
Only 8,60 EUR
11,47 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Pinot Grigio Alto Adige DOC 2022 Kellerei Bozen 0,75L
White quality wine from Italy, fruity and dry, 14% Vol., producer: Winery Kellerei Bozen, allergenes: contains sulphites
 
10,90 EUR
14,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chardonnay Alto Adige DOC 2022 Kellerei Bozen 0,75L
White quality wine from Italy, fruity and dry, 13% Vol., producer: Winery Kellerei Bozen, allergenes: contains sulphites
 
10,90 EUR
14,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chardonnay Riserva Stegher Alto Adige DOC 2020 Kellerei Bozen 0,75L
White quality wine from Italy, fruity and dry, 14% Vol., producer: Winery Kellerei Bozen, allergenes: contains sulphites
 
27,90 EUR
37,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Pratto 2021 Ca dei Frati 0,75L
-15%
White quality wine from Italy, dry, 13,5% Vol, producer: Ca dei Frati, allergenes: contains sulphites
RRP 18,90 EUR
Only 16,00 EUR
21,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Riesling Loibenberg Smaragd 2022 Knoll 0,75L
TOP
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,0% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
46,90 EUR
62,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Loibenberg Smaragd 2022 Knoll 1.5L Magnum
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
93,90 EUR
62,60 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Riesling Loibenberg Smaragd 2022 Knoll 1,5L Magnum
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,0% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
94,90 EUR
63,27 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Riesling Kellerberg Smaragd 2022 Knoll 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13% Vol, producer: Emmerich Knoll, allergenes: contains sulphites
49,90 EUR
66,53 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Riesling Tradition 2022 Kuhn 0,75L
White quality wine from Germany, fruity and dry, 12% Vol, producer: Winery Philipp Kuhn, allergenes: contains sulphites
11,40 EUR
15,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Riesling Kirschgaren Großes Gewächs 2022 Kuhn 0,75l
White quality wine from Germany, fruity and dry, 12,5% Vol, producer: Winery Philipp Kuhn, allergenes: contains sulphites
36,90 EUR
49,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Riesling Saumagen Großes Gewächs 2022 Kuhn 0,75L
White quality wine from Germany, fruity and dry, 12,5% Vol, producer: Winery Philipp Kuhn, allergenes: contains sulphites
38,00 EUR
50,67 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Riesling Schwarzer Herrgott Großes Gewächs 2022 Kuhn 0,75L
White quality wine from Germany, fruity and dry, 12,5% Vol, producer: Winery Philipp Kuhn, allergenes: contains sulphites
38,00 EUR
50,67 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Riesling Steinbuckel Großes Gewächs 2022 Kuhn 0,75L
White quality wine from Germany, fruity and dry, 12,5% Vol, producer: Winery Philipp Kuhn, allergenes: contains sulphites
33,90 EUR
45,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Sauvignon Blanc 2022 Umathum 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 11,3% Vol., producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
12,90 EUR
17,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Pinot Gris Reserve 2022 Umathum 0,75L
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol., producer: Winery Umathum, allergenes: contains sulphites
21,50 EUR
28,67 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Chardonnay Toscana IGT 2024 Caparzo 0,75L
-24%
RRP 7,90 EUR
Only 6,00 EUR
8,00 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Federspiel Kreuzberg 2023 Frischengruber 0,75L
-18%
White quality wine from Austria, fruity and dry, 12,5% Vol, producer: Frischengruber, allergenes: contains sulphites
RRP 15,90 EUR
Only 13,00 EUR
17,33 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
Grüner Veltliner Ried Lamm 1 ÖTW Kamptal 2022 Schloss Gobelsburg 0,75L
-5%
White quality wine from Austria, fruity and dry, 13,5% Vol, producer: Schloss Gobelsburg, allergenes: contains sulphites
RRP 54,90 EUR
Only 51,90 EUR
69,20 EUR per liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
121 to 140 (from a total of 294)